RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Schody, schody, schody… Alvaro Leite Siza: Tolo house. (#32)

Obiecałem, że będę pisał o domach ciekawych. Nie zawsze pięknych, nie zawsze praktycznych, nie zawsze takich, w których sam bym zamieszkał. Ale zawsze z jakiegoś względu wartych poznania. I dziś właśnie pokażę Wam taki dom. Dom, który mocno wrył mi się w pamięć. Niekoniecznie praktyczny… A jednak mający to coś, co pozostaje w pamięci. Tym czymś są w tym przypadku schody. Dużo schodów. To one są tu clou całego domu.

alvaro_leite_siza_ tolo (11)

Dom powstał  w północnej Portugalii. Projektantem jest Alvaro Leite Siza (syn słynnego Alvaro Sizy, laureata nagrody Pritzkera). Działka była bardzo nietypowa. To mocno zalesiony, wąski kawałek ziemi położony na stromym zboczu. Trudna działka i napięty budżet (zaledwie 150 tys dolarów) – nie wiem dlaczego, ale te dwie rzeczy często chodzą w parze :). Dom jest domem wakacyjnym, a klientem była rodzina kuzyna architekta. Uwierzycie, że ten dom ma jedynie 180m2? Oczywiście bez tarasów…

Ten szkic dobrze tłumaczy założenia architekta:

alvaro_leite_siza_ tolo_drawing (5)

Postanowił on rozbić bryłę na drobne elementy ułożone kaskadowo jeden nad drugim. Niektóre elementy zostały obrócone, aby lepiej dopasować się do topografii. Z boku biegną zewnętrzne schody – łączą one wszystkie poziomy, ale stają się też… leśną ścieżką.

img 3

alvaro_leite_siza_ tolo (10)

alvaro_leite_siza_ tolo (6)

alvaro_leite_siza_ tolo (7)

Do domu podjeżdżamy od góry. To by się nasi urzędnicy zdziwili, gdyby zobaczyli w projekcie rysunek elewacji frontowej, który wyglądałby tak:

_________________________________________________________________________________

 

Według polskiego prawa, tej elewacji po prostu nie ma, a pozioma kreska to linia terenu. A tak właśnie wygląda wejście do budynku:

alvaro_leite_siza_ tolo (1)

Dom jest bardzo surowy, jedynym zewnętrznym materiałem wykończeniowym jest beton.

alvaro_leite_siza_ tolo (3) alvaro_leite_siza_ tolo (4) alvaro_leite_siza_ tolo (5)   alvaro_leite_siza_ tolo (8) alvaro_leite_siza_ tolo (9)

Wnętrza są niezwykle kameralne (w końcu pomieszczenia nie są duże). I skromne: biel ścian i sufitów dopełnia jedynie drewno na podłogach i schodach. Schodów w tym domu wystarczyłoby na ćwiczenia z rysunku dla całego roku studentów w tym samym czasie. Są  n i e z l i c z o n e. Proste, załamane, pełne, ażurowe…

alvaro_leite_siza_ tolo (12) alvaro_leite_siza_ tolo (13) alvaro_leite_siza_ tolo (14) alvaro_leite_siza_ tolo (15)  alvaro_leite_siza_ tolo (17)

alvaro_leite_siza_ tolo (18) alvaro_leite_siza_ tolo (19)

alvaro_leite_siza_ tolo (20) alvaro_leite_siza_ tolo (21)

Czy ten dom jest praktyczny? Jako dom do codziennego życia na pewno nie. Ale jako dom wakacyjny dla młodych ludzi? Dlaczego by nie? Ukształtowanie brył i otoczenie zachęca do przebywania wciąż na świeżym powietrzu, każdy z domowników bez trudu znajdzie tu swoje odosobnione miejsce… No i może skorzystać ze specyficznej ścieżki zdrowia… I o to chyba w wakacyjnym leśnym domu chodzi?

alvaro_leite_siza_ tolo (16) alvaro_leite_siza_ tolo (22)

zdjęcia © FG+SG – Fernando Guerra, Sergio Guerra

 

1 Comment

  1. Czyli jak z problemu uczynić atut. No, może oryginalny design, który jako taki jest atutem

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑