RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Kojenie zmysłów. OFIS Arhitekti: Alpine Barn Apartment. (#41)

Czy ludowa architektura może być dziś atrakcyjna nie tylko z powodów historyczno-sentymentalnych? Czy może istnieć jako żywa,  normalnie użytkowana, a nie zamknięta w skansenach?Zapraszam do Słowenii!

OFIS-alpine-barn-02

Czy ja kiedyś wspominałem, że mój drugi (a chronologicznie to pierwszy) wyuczony zawód to renowator zabytków architektury? To pewnie stąd bierze się mój sentyment do takich realizacji. Jestem pełen podziwu dla tego, co udało się zrobić architektom z biura OFIS we wsi Bohinjska Bistrica. Co takiego się tu stało? Architekci dostali zlecenie umieszczenia wakacyjnego domu w starej, zdewastowanej oborze.

55777a0ae58ecef469000181_alpine-barn-apartment-ofis-architects_01_existing_barn-inside_2

Postanowili skorzystać z okazji, aby promować wiejską drewnianą  historyczną  zabudowę, typową dla  krajobrazu Słowenii.

5577796fe58eceaa2a000193_alpine-barn-apartment-ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_1

Z zewnątrz budynek zachował w pełni swą oryginalną formę i materiały. Jedyną ingerencją są  okrągłe otwory na elewacji. Od razu widać, że to współczesne rozwiązanie, ale projektanci wcale nie zdecydowali się na kontrast.

OFIS-alpine-barn-01

55777a3de58ecef469000183_alpine-barn-apartment-ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_3g8OFIS-alpine-barn-11

OFIS-alpine-barn-03

Prawie nic, a aż tyle… Ileż w tym rozwiązaniu jest inteligencji! Absolutnie współczesny odcisk, a ile tu szacunku do zastanego…  Funkcji tych otworów zapewne się domyślacie: za nimi ukryto okna.

Jak myślicie, czego spodziewać się w środku? Można by zrobić totalnie rustykalne albo, dla kontrastu, minimalistyczne wnętrze. Po tych architektach raczej spodziewałbym się tego drugiego podejścia. Ale i tu mnie zaskoczyli!

Jest i tak, i tak! Zachowano całą historyczną, charakterystyczną drewnianą konstrukcję,

ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_18

Wszystko inne jest wyłożone bielonym drewnem. Nowe elementy są minimalistyczne w formie i materiale. Są jedynie tłem dla pięknej starej konstrukcji. Dzięki temu we wnętrzu pierwsze skrzypce gra właśnie ona. I ona nadaje wnętrzu wiejskiego  charakteru. Wyobrażam sobie wrażenie zaraz po pierwszym wejściu do tego domu i zmasowany atak na nasze zmysły: zapewne siada się z wrażenia po zobaczeniu tego cuda, czuje się kojący zapach drewna, a dłońmi od razu szuka się różnic w jego fakturach.

ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_17  ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_22 ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_23  OFIS-alpine-barn-08 OFIS-alpine-barn-09

Nowe elementy wygradzające w tej otwartej przestrzeni potraktowano nieco inaczej. Oczywiście też w drewnie, też na wskroś współcześnie, ale inaczej niż obłożenie istniejących ścian i dachu.
OFIS-alpine-barn-04

ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_13 ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_15 ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_19 OFIS-alpine-barn-10

Nie będę zanudzał rzutami, ciekawscy z łatwością znajdą je w sieci. Pochodźmy jeszcze tam choć chwilę.

ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_20

ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_26 ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_21 ofis-architects_alpine_barn_apartment_ofis_2015_foto-tomaz_gregoric_24

Miłego dnia 🙂

zdjęcia: Tomaz Gregoric

2 Comments

  1. Przepiękny dom..
    Nowe drewno nie udaje, że jest stare. Stare ma prawo być starym, spękanym, takim jakim jest.
    Brakuje mi takiej kultury budowania w Polsce…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑