RS_blog

... czyli po co mi architekt?

W lesie. Bevk Perović arhitekti: house R. (#46)

Dwóch panów, Matija Bevk i Vasa J. Perović, tworzy słoweńskie biuro Bevk Perović arhitekti. To także jedna z moich ulubionych pracowni, którą od lat śledzę. I choć gratuluję im większych tematów, to przyznam, że szczerze żałuję, że dzięki temu już tak rzadko zajmują się domami. Ostatnio w ogóle jakaś cisza na stronie… Mógłbym opisać każdy z ich domów (i kto wie, może kiedyś to zrobię), ale dziś postanowiłem wybrać chyba najskromniejszy, weekendowy house R. z 2008 roku.

BEVK PEROVIC ARHITEKTI, BOHINJ, SLO

Wiem, w poniedziałek ciężko otworzyć oczy… Spróbujmy, razem z nim!

BEVK PEROVIC ARHITEKTI, BOHINJ, SLO

Udało się :). Dziś typ z tradycyjną formą i tradycyjnymi materiałami, ale użytymi we współczesny sposób.

Na pierwszy rzut oka to niczym niewyróżniający się domek. Prosta forma z dwuspadowym dachem, szary materiał na dachu i elewacji. Uwagę bardziej przykuwa ta mała modernistyczna wiata…

bevk_perovic_R_05

Tylko do czasu, gdy nie podejdziemy bliżej.

BEVK PEROVIC ARHITEKTI, BOHINJ, SLO

Wtedy dostrzegamy piękno użytych materiałów i minimalistyczny detal. Cały dom obłożony jest modrzewiem, wstępnie poszarzonym po to, aby budynek wyglądał jakby stał tam od zawsze.

Dom położony jest w terenie alpejskim, nieopodal pięknego jeziora, w terenie ściśle chronionym. Z tego powodu powiela obrys i kształt wcześniej stojącego w tym miejscu starego domu. Jak już wspomniałem, to dom weekendowy, czy też wakacyjny. Dlatego pod nieobecność właścicieli, dla bezpieczeństwa, wszystkie otwory można zasłonić przesuwnymi okiennicami identycznymi z elewacją. To dzięki temu zamknięty dom wydaje się mało przyjazny i przypomina raczej budynek gospodarczy pozbawiony okien.

BEVK PEROVIC ARHITEKTI, BOHINJ, SLO

BEVK PEROVIC ARHITEKTI, BOHINJ, SLO

Zmienia jednak swoje oblicze na powitanie właścicieli, udostępniając nawet takie, wcześniej niedostępne, przestrzenie:BEVK PEROVIC ARHITEKTI, BOHINJ, SLO

BEVK PEROVIC ARHITEKTI, BOHINJ, SLO

Wnętrze jest proste, wręcz ascetyczne, minimalistyczne, białe, ale wydaje się ciepłe. Jak to? Dzięki użytemu tutaj drewnu. W przeciwieństwie do szarej elewacji, we wnętrzach, a także na ramach okiennych zastosowano drewno w ciepłym odcieniu.

bevk_perovic_R_09

BEVK PEROVIC ARHITEKTI, BOHINJ, SLO BEVK PEROVIC ARHITEKTI, BOHINJ, SLO

BEVK PEROVIC ARHITEKTI, BOHINJ, SLO

Braku jakiejkolwiek balustrady nie polecam. Wręcz odradzam. Nie sądzę, żeby tak to zostało do dziś…

Jaki piękny kontrast  stołu i tych krzeseł… Nieco duszy w bezbożnym ciele 😉

 

 

bevk_perovic_R_12

Rzuty są dobrym przykładem  dla planujących sobie małe, skromne domy. Jest wszystko to, co w całorocznym domu potrzebne. Parter, część dzienna:

bevk_perovic_R_13.

Piętro, część nocna.

bevk_perovic_R_14

Wzorcowe rozplanowanie.

Dom posiada jeszcze podpiwniczenie, niestety rzutu nigdzie nie znalazłem.

bevk_perovic_R_15

To kolejny, trzeci już słoweński dom na blogu. I znów pięknie wkomponowany w otaczający krajobraz. Słoweńcy niesamowicie potrafią połączyć współczesną architekturę z ich kulturą i przyrodą. Tylko pozazdrościć.

zdjęcia: Miran Kambič

 

A przy okazji, wczoraj na blogu AWX2 Agnieszka pokazała bardziej reprezentatywny dom dla tej pracowni, zajrzyjcie koniecznie:

Ooo, jaki dom / House D / Bevk Perovic Architects

3 Comments

  1. ekstra, z daleka wygląda bardzo surowo…z bliska fenomenalnie i właśnie to ciepłe drewno robi klimat

  2. Pomysłowe i bardzo praktyczne rozwiązanie, podoba mi się! 🙂 Kocham taki minimalizm. Schody bez balustrady mam u siebie już od kilku lat, dzięki nim dom zyskał więcej przestrzeni (na razie nie było żadnego wypadku, chociaż od patrzenia jak hasają po nich dzieci mojej siostry dostawałam gęsiej skórki ;))

  3. Domek wygląda świetnie 🙂 Naprawdę jest inspirujący, lubię takie nowoczesne budownictwo.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑