RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Piękna królowa. Maas Architecten: Modern Countryside Villa (#65).

Ten dom niewątpliwie jest bardzo, ale to bardzo efektowny. Stoi w wiejskim holenderskim krajobrazie.

berlicum(5)

Nie ma jeszcze o nim w sieci za dużo informacji, właśnie pojawił się na Archdaily. Został zaprojektowany w holenderskiej pracowni Maas.

Jest piękny, bez dwóch zdań. Proporcje, dobór materiałów, troska o detale, najbliższe otoczenie,  jakość wykonania. Wszytko absolutnie na najwyższym  poziomie.

berlicum(2)berlicum(4)

To mógłby być drogi kurort.

Oprócz tego, że jest bardzo ładny,  ma kilka ciekawych rozwiązań przestrzennych.

Jak już zauważyliście na zdjęciach, mamy (znów 😉 )  dwie stodoły, tym razem połączone długim szklanym łącznikiem, To na jego środku znajdziecie główne wejście do budynku: na zdjęciu poniżej – pełne drzwi pośrodku szklanego korytarza. Prawa część to garaż i znaczna oranżeria. Część po lewej od wejścia to właściwa część mieszkalna. Zawiera otwartą część dzienną niemal całkowicie przeszkloną. Bardzo ciekawie została wydzielona część nocna, zawierająca jedną sypialnię z garderobą i łazienką. Sprytnie ukryto też pomieszczenie techniczne.

 

ARKEY A3: 09044U.LIB P-Blad01.DRW

berlicum(3)

berlicum(7)

W obu stodołach wykorzystywane jest poddasze. W części mieszkalnej na biuro. Odsunięcie stropu od ściany nad kuchnią dało świetny efekt.

 

ARKEY A3: 09044U.LIB P-Blad01.DRW berlicum(8)

Część garażowa jest podpiwniczona. Program mieszkalny domu jest więc dość skromny. Jednak został bardzo rozbudowany o funkcje dodatkowe, na rysunkach są one określone  jako służące przechowywaniu. Podejrzewam, że już  teraz, albo w przyszłości służyć będą jako przestrzenie rekreacyjne.

Section

Jest jednak coś, co bardzo mi przeszkadza w tym domu. Mimo, że usytuowany jest na wsi, kompletnie nie ma wiejskiego charakteru. Zapożycza wiejskie elementy (jak strzecha  czy kształt dachu) ale wyłącznie po to, żeby wykorzystać je i przerobić w efektowne gadżety. Bo to właśnie taki dom jest.

 

Była to pani piękna, ale dumna i próżna. Nie potrafiłaby znieść piękniejszej od siebie. A miała ona cudowne lustro. Gdy stawała przed nim by się obejrzeć, mówiła:

„Lustereczko, powiedz przecie
Kto jest najpiękniejszy w świecie.”

berlicum(1)

zdjęcia: © Edith Verhoeven

 

3 Comments

  1. Wspaniałe wnętrze, piękna willa 🙂

  2. Holendrzy i okolice budują wspaniałe, efektowne domy. Sęk w tym jak to ogrzać przy tej ilości szkła 🙁

    Przy okazji, szperaleś może w Australii w poszukiwaniu ciekawych domów?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑