RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Czarodziejska szopa. Sue Architekten: Verwunschener Schupfen – Haus Leopold (#73).

Pora na zmianę. Będzie bardziej przystępnie i swojsko. Po pierwsze, wracamy do Europy. Austria, ale bardzo nietypowo. Nie do bólu rozpracowany z przysłowiowym niemieckim ordnungiem dom, a… malutka szopa przerobiona dość niskim kosztem.
sue_0433

Inwestorzy mieli zamiar odnowić dom stojący obok i robotnicy sugerowali wyburzenie starej (1934r.) szopy, wg nich nieszczelnej, zniszczonej przez warunki atmosferyczne i zjadanej przez robaki. Niegdyś takie szopy z poddaszem służyły jako miejsce przechowywania drewna, hodowli królików czy gotowania prania, które potem wywieszano na ażurowym strychu.
sue_0427

Architekci z pracowni Sue Architekten (dziś już Franz&Sue) postanowili dać obiektowi drugie życie. W szczycie strychu umieścili ogromną taflę szkła, zaizolowali drewniany szkielet i obłożyli go również drewnem. Dach pokryty mchem został nietknięty. Na poddasze będącym teraz urokliwym pokojem gościnnym, miejscem do pracy, albo rajem dla dzieci prowadzi teraz mosiężna klapa. Parter służy jako skład narzędzi ogrodniczych.

sue_P1

I tak oto szopa przerosła dom. Nie pod względem gabarytów oczywiście!
sue_S1

 

 

Na zewnątrz mamy deski pokryte smołą węglową, a w środku minimalistycznie ułożone świerkowe deski pokryte jasnoszarym lakierem.
sue_0394sue_0453

sue_0380

Niesamowite ile dynamiki i współczesnego charakteru nadano temu malutkiemu wnętrzu tylko jedną decyzją – ułożeniem drewna i konsekwentnemu wkomponowaniu w to oświetlenia.

sue_0374 sue_0372 sue_0366 sue_0325

Wyobrażam jak szczęśliwe muszą być tam dzieciaki, posiadające prawie swój dom na drzewie, rodzice mający gdzie uciec na chwilę od całego świata (a przede wszystkim rodziny 😉 ), albo nocujący tam goście.
Na miejscu inwestorów dom też poddałbym większej metamorfozie 🙂 !

sue_zwischendrinnen_02

sue_csm_Eichgraben_1365Q_1522bb7081

zdjęcia: Andreas Buchberger

5 Comments

  1. Świetny projekt. Na poddaszu można poczuć się całkiem jak na podwórku 🙂 Taki dom to więcej niż marzenie 🙂

  2. Coś PRZE-CU-DO-WNE-GO!

  3. Cudowny projekt i realizacja. Umieszczona w szczycie tafla szkła robi wrażenie. W nocy zapewne wygląda obłędnie! Uwielbiamy rozwiązania, które ujmują prostotą a przy tym są niezwykle efektowne 🙂

  4. Uwielbiam tego typu wnętrza! Są naprawdę bardzo inspirujące. Muszę zdecydowanie częściej zaglądać na Twojego bloga.

  5. wspaniałe miejsce czasem w takiej prostocie można sie odnależć

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑