RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Architekt, architekt wnętrz, architekt krajobrazu, technik-architekt, inżynier budownictwa, dekorator. Rodzaje projektantów – czyli kto projektuje dom?

Chcę Wam opisać zasady współpracy z architektem, więc musimy zacząć od podstaw. Chciałbym wytłumaczyć Wam kto jest kim w tym zagmatwanym świecie projektantów.

Przystępując do wyboru projektanta naszego domu, powinniśmy się najpierw zastanowić komu chcemy zlecić tak poważne zadanie. Sprawa niby bardzo prosta: architektowi zamiennie nazywanemu projektantem. Problem w tym, że w Polsce tytuł architekt nie jest prawnie chroniony. Zauważyłem, że jest wielu budujących, którzy architektem nazywają inżyniera budownictwa albo dekoratora (oni sami się tak czasem klientowi przedstawiają). Spróbuję więc w miarę prosto wyjaśnić jakie są różnice między tymi zawodami.

Wszystkie zawody podzieliłem na dwie grupy:


1. Zawody, których wykonywanie wymaga zdobycia stosownych uprawnień:

 • Architekt – to tytuł przyznawany po studiach na Wydziale Architektury na  uczelniach technicznych. Architekci są przygotowywani do projektowania wszelkich założeń urbanistycznych, budowli i budynków oraz ich otoczenia, wnętrz, małych form przestrzennych, grafiki czy typografii, a także koordynacji, jako lider, wielobranżowych zespołów projektowych.
  Architekt jest kształcony bardzo szeroko, aby potrafił zrozumieć kontekst (historyczny, społeczny, kulturowy) bowiem do nich wszystkich, w mniejszym lub większym stopniu, odnosi się podczas procesu projektowego. Architekt powinien mieć też szeroką wiedzę interdyscyplinarną, czyli powinien znać się po trosze na każdej z branż projektowych – nie jest w tych dziedzinach jednak specjalistą.
  W przypadku projektu domu, najczęściej to architekt projektuje nam układ funkcjonalny i wygląd budynku wraz z lokalizacją budynku na działce oraz jej zagospodarowaniem. Do tego koordynuje resztę projektantów (konstrukcja, instalacje).

Uprawnienia: architekt uprawniony do projektowania ma tytuł „mgr inż. arch.” (5 lat studiów na Wydziale Architektury) i uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Dodatkowo musi być czynnym członkiem Izby Architektów. Lista wszystkich takich architektów jest ogólnie dostępna pod adresem https://extranet.iarp.pl/lista/

 • Inżynier budowlany – to osoba po studiach technicznych na Wydziale Budownictwa o różnych specjalnościach, w naszym przypadku najczęściej chodzi o „budownictwo lądowe”. Z powodu wykonywanych zadań podczas procesu projektowego,  nazywana konstruktorem – najczęściej odpowiada bowiem za konstrukcję budynku. Osoby te oprócz projektowania konstrukcji, zajmują się także m.in. kierowaniem robotami budowlanymi (tzw. kierownik budowy, zwany pieszczotliwie kierbudem).
  Program studiów jest bardziej techniczny niż na Wydziale Architektury, z kolei przedmioty humanistyczne (w  tym projektowanie architektoniczne czy historia architektury) są potraktowane marginalnie.

Uprawnienia: inżynier budownictwa w obecnie obowiązującym stanie prawnym, ma istotne ograniczenia w projektowaniu architektury. Jeśli chodzi o domy, to może je projektować jedynie na terenach rolniczych w zabudowie zagrodowej. Lista wszystkich członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa jest ogólnie dostępna pod adresem http://www.piib.org.pl/lista-czsonkopmenu-45

 • Technik – architekt – osoba po technikum. Raczej wspomaga tylko głównego projektanta, choć potrafi też zaprojektować proste pod względem statycznym i architektonicznym budynki.

Uprawnienia:  obecnie technicy nie mogą zdobyć uprawnień do projektowania architektonicznego.

Od tego, co napisałem wyżej istnieje szereg wyjątków. Opisałem standardowe uprawnienia przyznawane dzisiaj. Bywają jeszcze inżynierowie a nawet technicy budowlani, którzy nabyli uprawnienia do projektowania architektonicznego dawno temu, gdy było to jeszcze możliwe.

Już niedługo może się to wszystko zmienić, bowiem PIIB przystąpiła do ofensywy mającej na celu rozszerzenie uprawnień do projektowania architektury dla swoich członków. Chodzi m.in. o możliwość projektowania domów jednorodzinnych na obszarach miejskich.

 • inni projektanci branżowi – kolejni inżynierowie, biorący udział w projektowaniu: specjaliści od instalacji  (wodnej, kanalizacyjnej, grzewczej, gazowej, wentylacyjnej, elektrycznej, teletechnicznej itp), dróg, akustyki itd.Formalnie osoby także z wyższym wykształceniem technicznym i uprawnieniami do projektowania w danych specjalnościach.

2. Zawody, które nie wymagają uprawnień:

 • Architekt wnętrz – osoba po wyższym kierunkowym wykształceniu, najczęściej  po ASP. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, nie budynków (piszę to, bo nieraz  zdarzało mi się dowiedzieć, że architekt wnętrz to wyższy stopień wtajemniczenia architekta), ale też świetnie radzi sobie z grafiką, typografią itp.
  I co tu dużo mówić, architekci wnętrz są lepiej przygotowani do projektowania wnętrz od architektów.
 • Architekt krajobrazu – osoba po kierunkowym wykształceniu. Zajmuje się projektowaniem układów krajobrazowych, założeń ogrodowych, ale też przydomowych ogrodów. Nie projektuje budynków, ani wnętrz, a przynajmniej nie ma  w tych kierunkach wykształcenia. Także  wie znacznie więcej na temat ogrodów niż architekt.
 • osoba (czasem po) po kursach,  zamiennie nazywająca się dekoratorem, projektantem, architektem, architektem wnętrz. Zwykle pomaga w ostatecznym urządzeniu wnętrz.

Do tego wszystkiego właścicielem pracowni projektowej może być nawet np kucharz zatrudniający innych, albo zlecający prace innym wyżej wymienionym.


No i komu dać zaprojektować swój dom? Droższemu zazwyczaj architektowi?
Przyznaję, że najważniejsi architekci  XX wieku, czyli Ludwig Mies van der Rohe i Le Corbusier wcale nie mieli wyższego architektonicznego wykształcenia. Dla równowagi: nie byli też inżynierami budownictwa 😉

Szczerze życzę powodzenia w trafieniu na nowego Miesa!

lmvdr

5 Comments

 1. A jak nazwać gościa który zaprojektował takie coś? :
  http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/51,34862,16524452.html?i=0
  On sam zwie się architektem i na dodatek wykłada na uczelni…

  • To temat na zupełnie inny tekst. Oczywiście kiepskich architektów też jest cała masa, a czasem i dobrym trafi się bardzo zły projekt. Jak to w każdym zawodzie… Ale zastanów się czy to jedynie wina architekta. Może dostał niemoralną propozycję, ale zamiast oddać na jedną noc żonę, miał tylko zrobić takie coś 😉 …

 2. Dobry architekt, który wykonuje pracę z pasji, zawsze się przebije.
  Uczelnia pewnie też by się pojawiła, w toku zdobywania praktyki w biurze architektonicznym.
  najważniejsze jest poczucie sensu działania

  takich architektów lubię najbardziej
  jest świetna książka o tym, napisana w połowie XX wieku, o architekcie, który rzuca studia, a właściwie jest z nich usunięty, ze względu na nietypowe projekty.

  Tytuł to „zródło” autorstwem Ayn Rand.

  świetna książka, polecam
  Tomek

 3. Szybko i interesująco podana wiedza. Gratuluje autorowi.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑