Kontynuujemy serię domów zaprojektowanych przez najlepszych współczesnych architektów. I kolejny laureat nagrody Pritzkera (najważniejszej w naszej branży) – Shigeru Ban otrzymał ją w 2014 roku. Z kolei prezentowany dziś dom powstał już 20 lat temu – w 1995 roku.
Shigeru ma w swoim dorobku bardzo wiele oryginalnych budynków jednorodzinnych: nagi dom, dom bez ścian, dom z podwójnym dachem, dom z ścianą z kurtyny. Jednak ten niewielki dom z papieru wydaje mi się być najbardziej reprezentatywnym dla tego japońskiego architekta. Otóż specjalizuje się on w konstruowaniu budynków z… papieru. A dokładniej z papierowych tub.
W Paper house Tuby są ułożone jedna za drugą, dzięki czemu tworzą pojedynczą ścianę wygiętą w kształcie litery S. Jest ich dokładnie 110, ich wysokość to 2,7m, średnica 275mm, a grubość ścianki 148mm . Był to pierwszy na świecie stały obiekt, w którym papierowe tuby zostały dopuszczone jako pełnoprawny element konstrukcyjny. Dziesięć z nich przenosi siły pionowe, a osiemdziesiąt siły poziome. Ale to już niech zostanie zagwozdką dla konstruktorów ;).
Przyjrzyjmy się układowi. Jak to z najlepszymi projektami bywa, jego siłą jest prostota założenia. Pojedyncza ściana z tub wydziela poszczególne strefy domu.
Z zewnątrz dom otaczają szklane, całkowicie składane ściany. Po ich złożeniu, dom niczym już nie jest oddzielony od otoczenia.
I na tym generalnie pomysł na dom się kończy. Spójrzcie jakie przestrzenie powstały:
Shigeru Ban jest architektem bardzo zaangażowanym społecznie. Co prawda, ma w dorobku kilka spektakularnych budynków, jak na przykład Centrum Pompidou w Metz, ale często bierze udział w opracowywaniu zupełnie innych obiektów – projektował, a nawet sam budował(!) proste schronienia na terenach dotkniętych katastrofami humanitarnymi dla mieszkańców Turcji, Indii, Rwandy, Haiti czy Filipin.
W żadnym razie nie przypomina dzisiejszych stararchitektów. No sami zobaczcie:
23 maja 2015 at 23:30
Proste rozwiązania są genialne! Proste i skromne – rodzą się w niezwykłych głowach.
Ten konkretny dom wydaje się nieduży, jednak kiedy przyglądam się planowi widzę ile tam miejsca! Zastanawiam się dla kogo był projektowany? Może wiesz?
24 maja 2015 at 18:31
Niestety nie udało mi się znaleźć zbyt wielu informacji o tym domu w internecie. Pamiętam go jeszcze z czasów studiów, na szczęście udało się znaleźć choć te kilka zdjęć z rzutem.
22 maja 2017 at 23:25
szkoda, że nie można nigdzie znaleźć dokładnych informacji jak stworzyć taki namiot z tub kartonowych lub swój mini-domek
23 maja 2017 at 09:41
Mimo, że to dom „z papieru”, to jednak budynek, który musi spełniać odpowiednie normy, w różnych krajach odmienne. Więc chyba jednak dobrze, że nie można sobie wybudować wg uniwersalnej instrukcji. Ban projektował też tanie schronienia i tam na pewno takie instrukcje były, ale też dla zadanej lokalizacji.