RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Z makulatury. Shigeru Ban: Paper house. (#38)

Kontynuujemy serię domów zaprojektowanych przez najlepszych współczesnych architektów. I kolejny laureat nagrody Pritzkera (najważniejszej w naszej branży) – Shigeru Ban otrzymał ją w 2014 roku. Z kolei prezentowany dziś dom powstał już 20 lat temu – w 1995 roku.

s_ban_paper_house_02 by Michael James Casey

Shigeru ma w swoim dorobku bardzo wiele oryginalnych budynków jednorodzinnych: nagi dom, dom bez ścian, dom z podwójnym dachem, dom z ścianą z  kurtyny. Jednak ten niewielki dom z papieru wydaje mi się być najbardziej reprezentatywnym dla tego japońskiego architekta. Otóż specjalizuje się on w konstruowaniu budynków z… papieru. A dokładniej z papierowych tub.

W Paper house Tuby są ułożone jedna za drugą, dzięki czemu tworzą pojedynczą ścianę wygiętą w kształcie litery S. Jest ich dokładnie 110, ich wysokość to 2,7m, średnica 275mm, a grubość ścianki 148mm . Był to pierwszy na świecie stały obiekt, w którym papierowe tuby zostały dopuszczone jako pełnoprawny element konstrukcyjny. Dziesięć z nich przenosi siły pionowe, a osiemdziesiąt siły poziome. Ale to już niech zostanie zagwozdką dla konstruktorów ;).

Przyjrzyjmy się układowi. Jak to z najlepszymi projektami bywa, jego siłą jest prostota założenia. Pojedyncza ściana z tub wydziela poszczególne strefy domu.

s_ban_paper_house_01

Z zewnątrz dom otaczają szklane, całkowicie składane ściany. Po ich złożeniu, dom niczym już nie jest oddzielony od otoczenia.

I na tym generalnie pomysł na dom się kończy. Spójrzcie jakie przestrzenie powstały:

s_ban_paper_house_03 s_ban_paper_house_04_by_Kozai Modern

18_Paper_House_A04.tif

Shigeru Ban jest architektem bardzo zaangażowanym społecznie. Co prawda, ma w dorobku kilka spektakularnych budynków, jak na przykład  Centrum Pompidou w Metz, ale często bierze udział w opracowywaniu zupełnie innych obiektów  – projektował, a nawet sam budował(!) proste schronienia na terenach dotkniętych katastrofami humanitarnymi dla mieszkańców Turcji, Indii, Rwandy, Haiti czy Filipin.

SHIGERU_BAN_C_W_H_007 copy

W żadnym razie nie przypomina dzisiejszych stararchitektów. No sami zobaczcie:

140821_shigeru_ban

4 Comments

  1. Proste rozwiązania są genialne! Proste i skromne – rodzą się w niezwykłych głowach.
    Ten konkretny dom wydaje się nieduży, jednak kiedy przyglądam się planowi widzę ile tam miejsca! Zastanawiam się dla kogo był projektowany? Może wiesz?

    • Niestety nie udało mi się znaleźć zbyt wielu informacji o tym domu w internecie. Pamiętam go jeszcze z czasów studiów, na szczęście udało się znaleźć choć te kilka zdjęć z rzutem.

  2. szkoda, że nie można nigdzie znaleźć dokładnych informacji jak stworzyć taki namiot z tub kartonowych lub swój mini-domek

    • Mimo, że to dom „z papieru”, to jednak budynek, który musi spełniać odpowiednie normy, w różnych krajach odmienne. Więc chyba jednak dobrze, że nie można sobie wybudować wg uniwersalnej instrukcji. Ban projektował też tanie schronienia i tam na pewno takie instrukcje były, ale też dla zadanej lokalizacji.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑