RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Obcy na wsi. TOOP architectuur: CASWES (#63)

Jest kilka sposobów na umieszczenie współczesnego domu w sielskim wiejskim krajobrazie. Ten dom nie sili się udawać wiejskiego charakteru, a jednak na swój sposób czerpie z otoczenia. Zapraszam do Belgii.

ToopCSWS424

W pięknym krajobrazie flamandzkiej wsi, trochę podobnym do naszych okolic, architekci z pracowni Toop zaprojektowali parterowy dom jednorodzinny. Odsunięty od zabudowy, samotny w polu, wygląda dość abstrakcyjnie.

ToopCSWS001

ToopCSWS063

ToopCSWS491

I szczerze przyznam, że z daleka, na tym ostatnim zdjęciu, prezentuje się  wręcz kuriozalnie. Za to bardzo zyskuje przy bliższym poznaniu. Szlachetne materiały: szare drewno, surowy beton, szkło i czarne aluminium doskonale grają ze sobą i przepięknie prezentują się na tym wspaniałym tle. Ale to, co mnie jeszcze bardziej od materiałów urzeka w tym domu, to jakość rozpracowania detali architektonicznych. Dla laika to ciężkie do zauważenia, po prostu jest prosto, ale ludzie związani z branżą z pewnością docenią finezję detali.ToopCSWS024

ToopCSWS414

Spójrzcie choćby na detal obróbki blacharskiej, licowanie okna z resztą elewacji, cokół.

Działka była bardzo trudna: wąska, z nierównoległymi granicami i z wjazdem od południa. Salon jest na samym końcu budynku. Aby doświetlić go południowym światłem, w środku domu znajduje się otoczone  z trzech stron patio. Wokół niego owija się całą część dzienna. Sypialnia znajduje się od drogi, po południowej stronie. Jej okno skierowane jest na zachód, co akurat nie jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na jej popołudniowe nagrzewanie .

 

ToopProject_CASWES__EXE_17_plan

 

We wnętrzu postawiono na… to, co na zewnątrz. Nie, nie jest wcale brzydko… Minimalizm w formie i doborze materiałów ma na celu skierowanie uwagi na otaczający krajobraz. Okna to nie dziury w ścianach, to po prostu brak ścian… Nie widać nawet górnych ram okiennych. To właśnie ta siła detalu i przy okazji kunszt konstrukcyjny stropu bez podparć w narożniku.

ToopCSWS291 ToopCSWS322ToopCSWS351

ToopCSWS257 ToopCSWS381

CSWS235 CSWS218

Zastosowano surowe i naturalne materiały: niezasłonięty beton na stropie, biały tynk na ścianach, dębowe naturalne podłogi i barwiony na czarno dąb jako zabudowa kuchni. Wszystko to, w powiązaniu z otaczającym krajobrazem wpływającym do wnętrza dało niesamowity efekt. Z pewnością dom ten w pozytywny sposób korzysta z zastanego, wiejskiego kontekstu.

ToopCSWS566 ToopCSWS580 ToopCSWS582 ToopCSWS585 ToopCSWS592 ToopCSWS552 ToopCSWS555 ToopCSWS564

Dobrej nocy!

zdjęcia: Tim Van de Velde

8 Comments

 1. Bardzo fajny pomysł. Gratulacje kreatywności. Chętnie sam bym odnalazł się w takim miejscu!

 2. Stwierdzenie „mniej znaczy więcej” idealnie pasuje do tego projektu a opracowanie detalu stolarki – chapeau bas!. Krótko mówiąc, bardzo dobry projekt chociaż widziałbym go bardziej w leśnym krajobrazie aniżeli w kukurydzianym polu 🙂

 3. No detal powala, zwłaszcza jak sobie człowiek porówna standardowe wykonanie na naszych budowach. Ta stolarka schowana za stropodachem – mistrzostwo świata. Jak dla mnie za surowe wnętrze, ale dla zwolenników minimalizmu – przykład. Czy mi sie wydaje, czy mają tam inne przepisy na odległości budynku od granic działki?

 4. Detal rewelacja, budynek ogólnie powala na kolana. Najciekawsze jest, że aby budynek wyglądał tak prosto, architekci musieli się nieźle nagimnastykować.
  Nie wiem jednak czy nie jest aż za nadto wyśrubowany ten detal, ale na pewno budynek jest dobrym przykładem aby pokazać wykonawcy, że tak się da, bo w końcu ktoś już coś takiego zrobił. 😉

 5. Niestety, dla mnie nadal wygląda kuriozalnie w tym otoczeniu. Piękny dom i piękna architektura – ale sama dla siebie. Egoistyczna. Czerpie z krajobrazu, pożycza widoki, ale sama niczego w tym krajobrazie nie podkreśla, nie upiększa, nie nawiązuje, nie szanuje. Siedzi i burzy ład.
  Lubię takie ufoki, ale dla mnie ich miejsce jest na wspólnym lądowisku krążowników, albo wręcz przeciwnie, w głębokim odosobnieniu. Tutaj mamy jazzową solówkę w piosence country. Bezsęsu.

  • Nigdzie nie wspomniałem, że w kontekście jest dobrze. Czerpie ile może i to bardzo świadomie, ale nic pozytywnego nie dodaje – zgadzam się w pełni.

 6. Jakby go bluszczem obsadzić to by ładnie się rozpłynął w tle…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑