RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Współcześnie szanując kontekst. Bonnard Woeffray (bwarch): mnn. (#3)

Wklejając zdjęcia współczesnych domów na FM, wiele razy słyszałem, (mimo, że staram się wklejać domy bardzo zróżnicowane) że to domy dla bogaczy, na ogromnych działkach, a nie pokazuję nic na nasze warunki, gdzie każdy ma malutką działkę, a wokół zabudowa nieciekawa.

No to proszę: oto przykład jak sobie poradzić w mało ciekawym kontekście budowlanym i mądrze wykorzystać bardzo trudną działkę. Dom mnn spod ręki szwajcarskiego architekta Bonnarda Woeffraya.

bw_arch_mnn01

Niestety nie znalazłem szerszego opisu tego domu, w tym wymogów i założeń projektowych, więc przeanalizuję go po swojemu.

Zabudowa wokół jest tradycyjna, ale bez większej wartości architektonicznej – można by rzec, banalna. Charakterystycznymi elementami są drewniane elewacje, dwuspadowe dachy oraz charakterystyczna, odcięta najniższa, cokołowa kondygnacja, częściowo ukryta w ziemi, odsłonięta jednak zawsze od wjazdu na działkę, dzięki czemu główna kondygnacja jest tak naprawdę na piętrze. Zauważyliście, że prawie wszystkie okna są skierowane w jedną tylko stronę? Oto powód widziany z kuchni dzisiejszego domu:

bw_arch_mnn09

I to nie są okna z ekranów lcd, wyświetlające piękne widoki, jak w ostatnio publikowanym projekcie samolotu 😉

Ale wracajmy do naszego (pomarzyć zawsze można) domu.

Tak pod dom podjeżdżamy:  bw_arch_mnn02

 

bw_arch_mnn03

bw_arch_mnn06

Użyte materiały są bardzo tradycyjne, ale potraktowane we współczesny sposób. Podobnie forma: jest wręcz awangardowa, a jednak czerpie z lokalnej tradycji. Dzięki temu budynek, pomimo swojego współczesnego charakteru,  nie ingeruje negatywnie w zastaną przestrzeń. Jest znakiem naszych czasów – nikt na pewno nie miałby większego problemu z określeniem przybliżonej daty jego powstania w przeciwieństwie do domów zlokalizowanych wokół.

Zapraszam do środka: wejście znajduje się pod  zadaszeniem pełniącym funkcję wiaty. Oto rzut piwnicy (bo to faktycznie piwnica):

piwnica

Na wyższą kondygnację prowadzi minimalistyczna klatka schodowa:

bw_arch_mnn16

Na tej kondygnacji mamy zlokalizowaną całą część dzienną:

parter

A oto dlaczego bez obaw mogę tę kondygnację nazwać parterem:

bw_arch_mnn04 bw_arch_mnn05  bw_arch_mnn07

We wnętrzu najciekawszym elementem jest panoramiczne okno wspaniale kadrujące nam piękny widok.

bw_arch_mnn08

bw_arch_mnn15bw_arch_mnn13

Zagadką dla mnie pozostanie jednak dlaczego salon tego spektakularnego widoku jest pozbawiony.

bw_arch_mnn14

Z drugiej strony patrząc – kadr też ładny 🙂

Zajrzyjmy co się dzieje na piętrze:

piętro

Gabinet, czy też biblioteczka ma widok nieco zaskakujący. Powodem może być wymóg skupienia się i wyizolowania osoby tu pracującej.

bw_arch_mnn17

O dziwo, sypialnie także są pozbawione oszałamiającego widoku.

bw_arch_mnn19

Ma go za to łazienka rozdzielająca obie sypialnie.

bw_arch_mnn18

Powodów takiego rozwiązania może być kilka. Ja obstawiam, że to jednak dom wakacyjny, a w takim sypialnie służą wyłącznie do spania i nadmiar światła słonecznego nie jest pożądany. Ten powód tłumaczy także mniejsze znaczenie pokoju dziennego, a większe kuchni z jadalnią. Niezależnie jednak od powodów, dom został zbudowany i zapewne dobrze służy swoim mieszkańcom, czego w tym akurat przypadku nie spełniłby absolutnie żaden projekt z katalogu.

 

Dla wciąż niezadowolonych, obiecuję, że pokażę też domy prawie że normalne 🙂

 

3 Comments

 1. Pokazuj od czasu do czasu takie chałupki. Może czeskie niewielkie domki 🙂
  Domy położone na pochyłościach zdecydowanie dają więcej możliwości ciekawego projektowania.
  Odczucia mam podobne do Twoich. Widok z salonu ma swój urok, choć na pewno zyskałby, gdyby dom sąsiada częściowo zasłonić wysokim drzewem i posadzić coś niskiego wokół żwiru.
  Brak widoku z sypialni mnie tu kompletnie nie przeszkadza. W moim całorocznym domu sypialnie są małe i służą nam tylko nocą.
  Drażni mnie tylko ta nieregularność kształtu tego domu. Ukośne ściany we wnętrzach nie są moją miłością. Co innego skosy dachowe, które uwielbiam.
  🙂

  • Tak, Czesi na pewno się tu pojawią, bo tam wiele bardzo dobrych przykładów mądrej i skromnej architektury.
   A mnie właśnie bardzo odpowiada ta bryła ze skośnie zestawionymi ścianami na wzór skośnych połaci dachu. Wszystkim nie dogodzisz 🙂

   • Dlatego m.in. każdy projekt, jeśli ma satysfakcjonować przyszłych mieszkańców, powinien być indywidualny 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑