To chyba najważniejsza kwestia przy planowaniu naszego przyszłego miejsca do życia. Nam zajęło to 1,5 roku. Szukaliśmy ogłoszeń w internecie, jeździliśmy zobaczyć konkretne lokalizacje, sprawdzaliśmy okolice i zapisy planów. Nie były dla nas problemem tzw. trudne działki – przecież i tak dom miał być specjalnie zaprojektowany. Dla nas ważne były:
– lokalizacja – w miarę blisko  miejsca pracy, szkół i przedszkoli,
– spokojna okolica, ale nie odludzie,
– cena, a jakże!
– możliwość budowy domu z płaskim dachem.

DSC_0091 copy

Wiele działek odpadło, choć bardzo, ale to bardzo nam się podobały. Jedna na przykład  z powodu sąsiedztwa. Piękne pagórkowate tereny. Prawie centrum niewielkiego miasta. Po drugiej stronie drogi widać było jedynie wysoki mur. Żadnych opisów, reklam, wskazówek. Jak się później okazało, była tam zlokalizowana ferma drobiu. Choć bardzo żal było nam tej działki, szybko o niej zapomnieliśmy. Wiedzieliśmy też gdzie obowiązują plany miejscowe i na co pozwalają. Dlatego też nie szukaliśmy działek w pobliskich Wyrach, choć miejsc pięknych tam nie brak. Plan zabraniał płaskich dachów. W końcu trafiliśmy na naszą działkę. Gdy ją zobaczyliśmy po raz pierwszy, już wiedzieliśmy, że tu chcemy budować nasz dom. Działka miała wiele zalet:
– przepiękny widok
– wjazd od strony północnej
– bezpośrednio sąsiadujące działki niezabudowane (jeszcze)
– delikatne pochylenie w kierunku południowym
– obowiązujący plan miejscowy z odpowiadającymi nam zapisami.

Było też kilka minusów:
– brak utwardzonej drogi,
– brak systemu kanalizacji,
– dość wygórowana cena,
– wielkość działki: 670m2 lub dwie takie, na co jednak nie było nas już stać.

Szybko sfinalizowaliśmy transakcję i staliśmy się posiadaczami ziemskimi z planami zostania budowlańcami w nieodległej już przyszłości.

DSC_0087 copy

Na co więc zwracać największą uwagę przy poszukiwaniu działki pod swój przyszły dom?

  • lokalizacja – należy najpierw określić swoje wymagania względem codziennych życiowych sytuacji: dojazdu do pracy, przedszkola, szkoły, sklepów czy instytucji kulturalnych. Sprawdzić jakość skomunikowania różnymi środkami komunikacji. Sprawdzić okolicę pod kątem uciążliwości.
  • zapisy planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy – z nich dowiemy się co możemy na działce wybudować, ale też co może powstać w najbliższej okolicy (w przypadku obowiązującego MPZP);
  • dostępność mediów – wody, gazu, prądu, kanalizacji (szczególnie sanitarnej), internetu.
  • orientacja względem stron świata i topografia działki – to aspekt drugorzędny, ale warto zwrócić na niego uwagę już przy wyborze działki. Wiadomo, że niewielka działka na stoku północnym z wjazdem od południa  będzie trudna do zagospodarowania.
  • wielkość działki – uzależniona od naszych potrzeb i możliwości finansowych

Nieczęsto zdarza się, aby przy zakupie działki brać pod uwagę zdanie architekta –  nikt jeszcze nie myśli o zatrudnianiu go na tym etapie. To błąd. Niestety przyszli inwestorzy nie rozumieją np zapisów planów miejscowych i bywają sytuacje, gdy dopiero od architekta dowiadują się, że nie wolno im postawić na działce tak dużego domu, jak planowali…

 

DSC_0100 copy

Powyższe zdjęcia zostały zrobione w czerwcu 2008 roku. Tak wtedy wyglądała wybrana przez nas działka.

A dziś  mamy taki oto widok z naszego łóżka:
DSC_0445 copy