RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Większy w środku niż na zewnątrz. Andrew Maynard: Tower house. (#30)

Wracamy do najnowszych domów. Andrew Maynard jest jednym z architektów, których realizacje śledzę regularnie. Domy Australijczyka są bardzo współczesne, a jednak nie można im odmówić domowego charakteru. Mógłbym opisać tu kilka jego domów, ale wybrałem ten, który dziś  zobaczyłem po raz pierwszy – Tower house.

andrew_maynard_tower (24)

Blacha i drewniany gont. Przedziwne zestawienie… Połączenie materiałów luksusowych i tandetnych już dawno pokazał nam Koolhaas. Ale tradycyjnych z nowoczesnymi? Bywały, na przykład kamień z cortenem. Ale zwykłej blachy i gontu? Pierwszy raz się z tym spotykam. Jestem bardzo miło zaskoczony. Ten dom z zewnątrz jest rustykalno – minimalistyczny. Niesamowity efekt…

andrew_maynard_tower (1)

Ale od początku. Klient zażyczył sobie przebudowy i rozbudowy starego domu, ten przestał już wystarczać małżeństwu z parą ośmioletnich bliźniaków. Życzeniem klienta było stworzenie przestrzeni, w którym współgrałaby razem ich rodzina, sztuka i natura. Powiększając dom, Maynard zastosował popularny ostatnio manewr – rozbicia pojedynczej kubatury na szereg mniejszych brył. Tak więc mimo, że powierzchnia domu podwoiła się,  dom absolutnie nie przytłacza. Wręcz przeciwnie – wygląda jak szereg osobnych, malutkich budynków. To wrażenie potęguje jeszcze fakt, że te niewielkie bryły przekryte zostały dachami o kalenicach naprzemiennie prostopadłymi do siebie . Jakże to wydaje się proste 🙂

andrew_maynard_tower (18)

andrew_maynard_tower (2)

andrew_maynard_tower (3)

Maynard przyrównuje go nawet do Tardisa (statku kosmicznego z serialu Doktor Who): „jest mały na zewnątrz i ogromny w środku”.

Po renowacji starej części znalazły się tam dwie sypialnie, wielka łazienka oraz  przestrzeń dzienna z możliwością jej podziału.

Nowa część powstała z dwóch stron. Z jednej powstał ciąg niewielkich kubatur mieszczących kuchnię z  jadalnią oraz główną sypialnię (14.) z łazienką i bibliotekę. Sprytnie ukryto też niemałe patio (17.)

andrew_maynard_tower (00)

andrew_maynard_tower (9)

andrew_maynard_tower (4)

andrew_maynard_tower (26)

andrew_maynard_tower (3)andrew_maynard_tower (5)

andrew_maynard_tower (23) andrew_maynard_tower (25)

andrew_maynard_tower (17)

andrew_maynard_tower (7) andrew_maynard_tower (14)

Z drugiej strony dobudowano tylko jeden moduł. Jeden jedyny mający dwie kondygnacje. Cóż może kryć w środku?

andrew_maynard_tower (21)

andrew_maynard_tower (15)

andrew_maynard_tower (12)

andrew_maynard_tower (0)

To królestwo bliźniaków. Dolna kondygnacja to ich miejsce pracy, gdzie mogą odrabiać lekcje.  A wyżej mają trochę przestrzeni do czytania i zabawy. A podłogą jest tam… siatka!

andrew_maynard_tower (20)

pandrew_maynard_tower (11) andrew_maynard_tower (13)

andrew_maynard_tower (6)

Jakże im zazdroszczę!

Podejrzewam, że i wnętrza Wam przypadną do gustu. Są konsekwentne, „lekkie”, niezbyt wyidealizowane. Na pewno wygodne i praktyczne.

I na koniec podsumowanie projektanta dotyczące pracy nad tym domem. To coś, co staram się Wam uświadamiać przy każdym moim wpisie na tym blogu. Pamiętajcie o tym!

„Tower house jest wynikiem długich dyskusji o sprawach znacznie wykraczających poza pojęcie samego domu. To wynik niekończących się rozmów z ufającym, entuzjastycznie nastawionym i dopingującym klientem.”

zdjęcia: Peter Bennetts

 

 

 

6 Comments

 1. „Piątka” Robert ! 😉 Lubimy tego samego architekta i też wczoraj zachwyciłam się tą rozbudową.
  Druga piątka za opis – zastanawiałam się kto pierwszy pokaże ten dom – Ty czy ja ? Dzięki – czyta się go jak zwykle z największą przyjemnością !

 2. z zewnątrz nieśmiało przypomina mi domek Baby Jagi z bajki o „Jasiu i Małgosi” ale wewnętrz to dla mnie zabawa już na całego….
  Gratulacje wyboru!!!!
  Uwielbiam wysokość na ponad 3 metry, przypomina mi się zabawna historia z tynkarzami jak miałam 3,3m w salonie i tynkarze zabierali się do tynkowania i pytali na jaką wysokość tynkować (myśleli że będzie sufiit podwieszany) a ja odpowiedziałam – do samem góry, a oni na to -toż to stodoła wyjdzie, ha ha…
  To co inwestor chce często jest nie zrozumiałe dla innych.

 3. No w koncu cos z moich „stron”hehe,gdzies pan panie wypatrzyl takie cudo?wszedlem na ich stronke, tam az sie roi od supr prohektow!
  Dzieki Skiciu, I want more!!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2023 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑