RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Latające dachy: Jarmund/Vigsnæs Architects: Dune house. (#50)

Norwescy architekci z pracowni  Jarmund/Vigsnæs Architects projektując dom w Anglii postanowili wybudować tylko… dach.

dune_house1498

Dlaczego tak? Aby  otrzymać pozwolenie na budowę w tym rejonie trzeba było nawiązać się do istniejącej tu typowej nadmorskiej zabudowy. Czytaj: wielospadowe dachy, sypialniane poddasze itd. Znacie pewnie te historie z naszymi wuzetkami (nie mam na myśli pysznych ciastek). No więc architekci pojechali po bandzie. Zaczęli od tego, co im narzucono:

dune

I stwierdzili, że to całkiem niezły punkt wyjścia, bo prawie całą koncepcję obrazuje poniższy szkic:

dune10

No właśnie. Dach jest na tyle mocnym elementem w tym domu, że reszta powinna po prostu zniknąć. Dlatego cały parter został całkowicie przeszklony.

A gdzie schować sprzęty i wyposażenie? Może pamiętacie jak to rozwiązano w opisywanych przeze mnie już na blogu dwóch japońskich domach?

dune14

Tutaj zastosowano ten sam motyw: poziom przyziemia został utopiony w terenie, a tak naprawdę schowany w wydmie. Dlatego większość mebli i sprzętów (niskich) jest niewidoczna z zewnątrz…

dune_house1337

dune03

dune16

Z wysokości wydmy dostrzec możemy zwyczajne domowe wyposażenie:

dune_house1475

Dom może wydawać Wam się duży. Znaczy to tylko tyle, że macie wprawne oko 🙂

Nie jest to zwyczajny rodzinny dom. Został wybudowany dla Living Architecture. Już jeden taki dom opisywałem. To domy, które można wynająć zwiedzając wyspiarski kraj. Dlatego mają dość dużą ilość sypialni. Parter ma program jak w normalnym domu, choć jego powierzchnia jest duża i pozwala na wygodne użytkowanie więcej niż czterem osobom.

dune11

Poddasze już tak standardowe nie jest. Znajdziemy tu cztery wygodne sypialnie, każda z własną łazienką. Rzut, podobnie jak bryła dachu, do typowych nie należy:

dune12

Uwierzycie? Nawet jest niewielki taras! To ten pusty trójkąt na środku u góry. Tu go widzimy z komunikacji:

dune_house1026

Wszystkie powierzchnie: podłogi, ściany i skosy dachu są wyłożone drewnem. Materiały i wyposażenie są dobrane bardzo oszczędnie, wręcz minimalistyczne. Dzięki temu uwypuklają niezwykle bogatą formę. Okna zostały rozmieszczone na ścianach jak obrazy. Obrazy skadrowanego krajobrazu…

dune07

dune_house1049 dune_house1098

Zgodnie z przyjętym założeniem projektowym, parter stanowi kontrast dla piętra. Moim zdaniem niestety we wnętrzach  bardzo nieudany. Niby jest też drewno, surowy beton, który lubię, w końcu i wielkie przeszklenia… I nawet poszczególne elementy może są fajne, ale gdy patrzę na to wszystko razem przy zachmurzonym niebie przypomina mi się klimat wielkich stołówek albo lobby hotelowych z czasów peerelu…

dune_house1159 dune_house1188 dune_house1214

Nawet słońce niewiele pomaga:

dune_house1537 dune_house1550

Z drugiej strony, biorąc pod uwagę funkcję, to i tak raczej nie za dużo czasu się tu spędza…

Zdecydowanie wolałbym go trwonić w sypialni :). Albo na zewnątrz!

dune_house1744

dune06

dune_house2076 dune_house2110  dune02  dune05

zdjęcia: Nils Petter Dale

8 Comments

  1. Widzę, że i u Ciebie dom z widokiem 🙂
    Zajrzyj na forum do nowoczesnych domów. Ostanio kilka wybitnie widokowych wstawiliśmy. Ciekawa jestem Twojego zdania o tych domach.

  2. Fantastyczny dom! Choć nie wiem, czy nie przytłaczałyby mnie te wszystkie skosy i nieregularności podczas normalnego użytkowania. Na dwa tygodnie wakacji na pewno nie, ale na co dzień? hm…
    Ale jest świetny. I w świetnym miejscu. I ten taras też świetny. I w ogóle…

  3. Ale jak to stoi????? Na czym piętro/dach stoi?

  4. Piekny Dom! Zdjęcia wieczorem zapierają dech w piersiach.

  5. Niesamowite! Piękne połączenie nowoczesnej elewacji z prostym, starym, drewnianym płotem. Zachwycam się! Wnętrza też świetne!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑