RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Na wieczne wakacje! Marià Castelló i Daniel Redolat: Can Manuel d’en Corda. (#56)

U nas luty, zima. Może nie pełną gębą, nie skuta lodem, ale jednak zimno, pada, wieje, mokro i brudno wszędzie… Wracam dziś wspomnieniami do  wakacji. Zazwyczaj  gdybamy sobie wtedy: o!  może tu moglibyśmy pomieszkać i może znalazłbym nawet klientów?  Na Formenterze architektonicznie najbardziej zwróciły moją uwagę… usypane z kamieni niskie murki odgradzające poszczególne działki. Nie widziałem tam tak pięknych domów, a  jednak są! I co najmniej jedna miejscowa pracownia na  wysokim poziomie. W tym domu mógłbym zamieszkać od razu i odpuścić sobie nawet przy nim grzebanie 🙂 .

MC_1ALZADO_SUDOSESTECOCINA_A_LA_DERECHA_ESTAR_EN_E

Za projekt rozbudowy starego domu odpowiedzialna jest para architektów: Marià Castelló i Daniel Redolat. Pani Maria prowadzi swoją pracownię na wyspie i warto poznać też inne jej realizacje. Ale od początku… Tak wyglądał dom przed interwencją:

MC_DSC0161_1 MC_DSC0185

Trochę się zmienił…

MC_1ACCESO_PRINCIPAL_AL_SUDESTE_CON_MLOS_AMPLIACIN
Jednakże stara część pozostała prawie nienaruszona. Wszystkie nowe części są skontrastowane: tworzą je prostopadłościenne bryły o nieskazitelnie białych ścianach.MC_1FACHADA_NOROESTE_CON_PORCHE_COMEDOR_EXTERIOR_A

Krajobraz jest tam nieziemski i naprawdę dużą sztuką było to zrobić  w taki sposób, aby z budynku się na niego pootwierać, a zarazem tym budynkiem go nie zepsuć.

MC_2SOLARIUMMIRADOR_EN_CUBIERTA_PRACTICABLE74051 MC_3CUBIERTAS_AMPLIACIN_CON_ABERTURA_NORESTE_HACIA

W niektórych zakamarkach naprawdę można się zakochać:

MC_3DETALLE_VESTBULO_EN_LA_TRANSPARENCIA_TRANSVERS MC_3ESCALERA_ACCESO_SOLARIUMMIRADOR_EN_CUBIERTA_Y_ MC_05DETALLE_LOUNGE_EXTERIOR_DELANTE_DEL_VESTBULO_ MC_INTERSTICIOTRANSPARENCIA_TRANSVERSAL_ENTRE_HABI

Proste, mistrzowskie zagrania kompozycyjne i materiałowe tworzą przestrzeń stworzoną do… miłości właśnie chciałoby się napisać, ale o tej platonicznej 😉 piszę: miłości jaką tylko można odnieść do budynku, przestrzeni… czysto duchowe uniesienia. A może jednak to właśnie fizyczna przyjemność? No dobra, trochę odleciałem 🙂 No ale pięknie jest, czyż nie?

Nieco dziegciu też się znajdzie. Tu już nie jest fajnie, ani trochę. Nie w tych okolicznościach przyrody…

MC_3PATIO_EN_PLANTA_STANO840203091 MC_3PATIO_ILUMINACIN_Y_VENTILACIN_EN_PLANTA_STANO_MC_4DETALLE_PATIO_EN_PLANTA_STANO_DESDE_TERRAZA_SA MC_4TERRAZAS_DE_LAS_HABITACIONES_ORIENTADAS_A_NORO

A co do mojego tam zamieszkania, to po pierwsze nie stać by mnie było, pomarzyć tylko można… A po drugie za duży, 595m2 to jak na potrzeby mojej rodziny zdecydowanie za wiele, chyba że na niekończącą się wielką imprezę. I chyba też ten budynek taką nie do końca domową funkcję pełni. Chociaż w tekście nigdzie o tym nie pisano, to z rzutów wnioskuję, że to pokoje do wynajęcia. Niewykluczone jednak, że  dla licznej rodziny czy przyjaciół.

piwnica:

MC_piwnica

przyziemie:

MC_przyziemie

Duża kubatura została rozbita na wiele mniejszych elementów, dlatego tak doskonale wpisała się w otoczenie.

Wnętrza są minimalistyczne, a do kamienia i białego tynku dojdzie nam goły beton stropów i polerowanych podłóg oraz drewno iroko. Nie licząc krajobrazu za oknem…

MC_29BAO_HABITACIN_PRINCIPAL_CON_CONEXIN_VISUAL_HA MC_31DETALLE_BAO_HABITACIN_PRINCIPAL8759651 MC_35DETALLE_DISTRIBUIDOR_LONGITUDINAL_EN_AMPLIACI MC_36ESCALERA_DE_ACCESO_HACIA_EL_STANO_DESDE_EL_VE MC_37DISTRIBUIDOR_LONGITUDINAL_EN_PLANTA_STANO_CON MC_5DETALLE_CHIMINEA_ESTAR76551 MC_5DETALLE_COMUNICACIN_TRANSVERSAL_ENTRE_COMEDOR_ MC_5ESTAR_HACIA_EL_PORCHE_EXTERIOR7720291 MC_07ZONA_COMEDOR_CONEXIN_CON_LA_AMPLIACIN_EN_TEST MC_08COMEDOR_CON_COCINA_AL_FONDO7768771 MC_09DETALLE_COCINA_Y_TRANSPARENCIA_HACIA_ZONA_SUD MC_22HABITACIN_2_CON_FORJADO_INCLINADO_EN_HORMIGN_ MC_28DORMITORIO_PRINCIPAL_CON_TERRAZA_EXTERIOR_SOB

To bardzo wysmakowane zestawienie. We wnętrzach także widoczne jest doskonałe wyczucie proporcji, świetnie połączono stare z nowym.

Wiele elementów było lokalnych – od rodzimej, niewymagającej roślinności po część mebli wykonywanych przez lokalnych rzemieślników.

Bardzo spodobał mi się ten dom. Naprawdę nie mogę wyjść  z podziwu. I kolejny raz pokazuję, że podchodząc do takiego tematu absolutnie współcześnie, nawet stosując zasady kontrastu, dom może zachować tradycyjną nutę.

zdjęcia: Estudi Es Pujol de s’Era

1 Comment

  1. MEGA. Coś pięknego, projekt jak i lokalizacja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑