RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Praktycznie i skromnie, czyli po czesku. Studio Pha: rodinný dům Klokočná. (#9)

Czeskie domy to w ogóle osobny temat. Niewielkie, skromne, bardzo praktyczne. Nie epatujące formą ani materiałami. Doskonale wpisane w krajobraz. Dziś jeden z nich i to wcale nie najpiękniejszy jaki znam. Dom w miejscowości Klokočná, zaprojektowany przez praską pracownię Studio Pha.

Jesteście gotowi na do bólu normalny dom?

Family-House-in-Klokocna-00-1-750x562

Co więc w nim nadzwyczajnego? No właśnie nic 🙂 To naprawdę powód do pokazania go tutaj!

Family-House-in-Klokocna-00-750x562

Dom został podzielony na dwie części: dom właściwy i część garażowo-gospodarczą. Obie otrzymały formę klasycznej stodoły i obrócone są względem siebie o 90 stopni. Jedyne materiały elewacyjne to biały tynk i galwanizowana stal nadająca nieco surowości.

Family-House-in-Klokocna-01-750x562
Funkcja jest banalna, bardzo praktycznie rozmieszczona.

Parter:

Family-House-in-Klokocna-21-750x529

Piętro:

Family-House-in-Klokocna-22-750x529

Wnętrza także są bardzo proste, ale nie powalają ani zastosowanymi materiałami, ani jakością detali. Są za to bardzo skromne i praktyczne.

Family-House-in-Klokocna-05-750x1000 Family-House-in-Klokocna-10-750x562 Family-House-in-Klokocna-16-750x1000

Ma ten dom kilka „smaczków”. Całkowicie przeszklony łącznik obu części z bardzo minimalistycznym detalem:

Family-House-in-Klokocna-02-750x1000

Okna (nie licząc kuchennego) od samej podłogi do sufitu, osłonięte ażurowymi przesłonami, przypominające drzwi historycznych stodół i do nich świadomie nawiązujące.

Family-House-in-Klokocna-01-1-750x562

I to, co mnie w tym domu chyba najbardziej zachwyca:

Family-House-in-Klokocna-17-750x562

Okna od podłogi do szczytu także na poddaszu, tworzące niesamowite efekty oświetleniowe we wnętrzu.

Family-House-in-Klokocna-18-750x1000

To także wynik braku jakiejkolwiek ścianki kolankowej. W tym miejscu od razu przypominają mi się polskie potworki ze ścianką kolankową podnoszoną przez inwestorów do niebotycznych wysokości w celu rzekomego „odzyskania” powierzchni. Współczuje dzieciom, które mieszkają kilka albo kilkanaście lat w pokojach, z których okien nic nie widzą oprócz nieba. Trochę jak w celi… Rodzice pewnie tak by mieć nie chcieli w swoim salonie…

Taka konstrukcja dachu jest tymczasem najprostsza, najtańsza i najbardziej sztywna, bo tworzy prosty wiązar trójkątny, a jak wiemy trójkąt jest figurą bardzo sztywną.

Family-House-in-Klokocna-27-750x490

Bardzo lubię te czeskie nowe domy. Mamy podobny klimat i podobny stan rozwoju gospodarki. Czesi jednak bardzo wyprzedzają nas w kulturze budowania. Tak, nie pomyliłem się – właśnie w kulturze. „Przeciętność” to dobre słowo na określenie stylu ich domów. Jeśli jednak u nas przeciętność kojarzy się zazwyczaj źle, u nich jest to cecha mająca bardzo pozytywny wydźwięk. Na pewno do takich czeskich domów nieraz tu wrócimy.

 

 

9 Comments

 1. Eh, muszę Ci troszkę skomentować, bo uwielbiam ten dom. Ma świetną formę i rozplanowanie wnętrza o jakim ja marzyłam, ale nie do końca wyszło 🙂
  No, więc funkcja może i jest banalna, ale nie tylko bardzo praktycznie rozmieszczona. Ona jest wręcz taka jak powinna być, żeby rodzina nie deptała sobie po piętach, każdy mógł mieć tyle prywatności ile zapragnie, a jednocześnie, gdy współmieszkańcy zechcą, jest znakomite miejsce do przebywania razem.

  Proste wnętrza są doskonałe, bo każdy może je zaaranżować jak mu się spodoba i krzywdy domowi nie zrobi. Materiały wcale jak widać nie muszą powalać, aby całość była ładna. Co do detali – pasują do reszty. Całe szczęście, że dopisałeś o prostocie i skromności.

  Robercie, kiedyś trafiłam na stronę po konkursie na projekt domu Warmińsko-mazurskiego. Pamiętam, że było tam kilka niezłych domów. Niestety to były jedynie projekty. Nie mogę tej strony znaleźć teraz, ale tu też jest co nieco http://www.a-ronet.pl/index.php?mod=konkurs&k_id=725 , a tu można pobrać katalog w PDF http://www.pwsz.elblag.pl/4978.html

  • Przepraszam, że Twój komentarz pojawił się dopiero teraz. W ustawieniach mam zabezpieczenie przed spamem w przypadku komentarzy z kilkoma linkami i nie zauważyłem, że komentarz czeka na zatwierdzenie.

   Oczywiście masz rację. Mógłbym pisać o tych domach dużo dłużej, próbuję jednak oprzeć się na jednym aspekcie, aby dało się te moje wypociny czytać i nikogo nie zanudzały. No ale w komentarzach zawsze możemy jeszcze podyskutować 🙂
   Co do linków, wiesz, że skupiam się wyłącznie na zrealizowanych domach. Także tutaj będę się tej zasady trzymał.
   Pozdrawiam!

 2. Zachwycił mnie ten „zwykly” dom, zwlaszcza to poddasze, uwielbiam prostote i surowość w imię „less is more”, ten domek idealnie się w tą ideę wpasuję!
  Blog jest świetny! Dodaje do zakładek i będę zaglądać częściej!
  Pozdrawiam Agata

 3. zgadzam się, zachwyca przestrzeń na poddaszu bez tak dobrze znanych nam wygibasów i komplikacji na poddaszach,
  i jak to się złożyło że u sąsiada a piękny …

 4. Nie ma problemu 🙂 Robercie.
  Wstawiłam te linki w nadziei, że Ty znasz wśród polskich realizacji takie domy.
  Czesi świetnie wpisują domy w istniejącą u nich tradycję i w krajobraz. U nas z tym gorzej znacznie. Ciekawe do jakiego stopnia winni są inwestorzy, architekci i istniejące plany zagospodarowania. Bo przecież jak widać choćby po tym warmińsko-mazurskim konkursie chęci i pomysły są.

 5. Domek prosty, ale w swej prostocie idealny!!
  Bryla i forma bez przekombinowania, tak jak piszesz bez scianki kolankowej!!!!na poddaszu, z tymi oknami po prostu goscie zrobili majstersztyk!!!!
  Czekam na kolejne!!!!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2019 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑