RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Praktycznie i skromnie, czyli po czesku. Studio Pha: rodinný dům Klokočná. (#9)

Czeskie domy to w ogóle osobny temat. Niewielkie, skromne, bardzo praktyczne. Nie epatujące formą ani materiałami. Doskonale wpisane w krajobraz. Dziś jeden z nich i to wcale nie najpiękniejszy jaki znam. Dom w miejscowości Klokočná, zaprojektowany przez praską pracownię Studio Pha.

Jesteście gotowi na do bólu normalny dom?

Family-House-in-Klokocna-00-1-750x562

Co więc w nim nadzwyczajnego? No właśnie nic 🙂 To naprawdę powód do pokazania go tutaj!

Family-House-in-Klokocna-00-750x562

Dom został podzielony na dwie części: dom właściwy i część garażowo-gospodarczą. Obie otrzymały formę klasycznej stodoły i obrócone są względem siebie o 90 stopni. Jedyne materiały elewacyjne to biały tynk i galwanizowana stal nadająca nieco surowości.

Family-House-in-Klokocna-01-750x562
Funkcja jest banalna, bardzo praktycznie rozmieszczona.

Parter:

Family-House-in-Klokocna-21-750x529

Piętro:

Family-House-in-Klokocna-22-750x529

Wnętrza także są bardzo proste, ale nie powalają ani zastosowanymi materiałami, ani jakością detali. Są za to bardzo skromne i praktyczne.

Family-House-in-Klokocna-05-750x1000 Family-House-in-Klokocna-10-750x562 Family-House-in-Klokocna-16-750x1000

Ma ten dom kilka „smaczków”. Całkowicie przeszklony łącznik obu części z bardzo minimalistycznym detalem:

Family-House-in-Klokocna-02-750x1000

Okna (nie licząc kuchennego) od samej podłogi do sufitu, osłonięte ażurowymi przesłonami, przypominające drzwi historycznych stodół i do nich świadomie nawiązujące.

Family-House-in-Klokocna-01-1-750x562

I to, co mnie w tym domu chyba najbardziej zachwyca:

Family-House-in-Klokocna-17-750x562

Okna od podłogi do szczytu także na poddaszu, tworzące niesamowite efekty oświetleniowe we wnętrzu.

Family-House-in-Klokocna-18-750x1000

To także wynik braku jakiejkolwiek ścianki kolankowej. W tym miejscu od razu przypominają mi się polskie potworki ze ścianką kolankową podnoszoną przez inwestorów do niebotycznych wysokości w celu rzekomego „odzyskania” powierzchni. Współczuje dzieciom, które mieszkają kilka albo kilkanaście lat w pokojach, z których okien nic nie widzą oprócz nieba. Trochę jak w celi… Rodzice pewnie tak by mieć nie chcieli w swoim salonie…

Taka konstrukcja dachu jest tymczasem najprostsza, najtańsza i najbardziej sztywna, bo tworzy prosty wiązar trójkątny, a jak wiemy trójkąt jest figurą bardzo sztywną.

Family-House-in-Klokocna-27-750x490

Bardzo lubię te czeskie nowe domy. Mamy podobny klimat i podobny stan rozwoju gospodarki. Czesi jednak bardzo wyprzedzają nas w kulturze budowania. Tak, nie pomyliłem się – właśnie w kulturze. „Przeciętność” to dobre słowo na określenie stylu ich domów. Jeśli jednak u nas przeciętność kojarzy się zazwyczaj źle, u nich jest to cecha mająca bardzo pozytywny wydźwięk. Na pewno do takich czeskich domów nieraz tu wrócimy.

 

 

10 Comments

 1. Eh, muszę Ci troszkę skomentować, bo uwielbiam ten dom. Ma świetną formę i rozplanowanie wnętrza o jakim ja marzyłam, ale nie do końca wyszło 🙂
  No, więc funkcja może i jest banalna, ale nie tylko bardzo praktycznie rozmieszczona. Ona jest wręcz taka jak powinna być, żeby rodzina nie deptała sobie po piętach, każdy mógł mieć tyle prywatności ile zapragnie, a jednocześnie, gdy współmieszkańcy zechcą, jest znakomite miejsce do przebywania razem.

  Proste wnętrza są doskonałe, bo każdy może je zaaranżować jak mu się spodoba i krzywdy domowi nie zrobi. Materiały wcale jak widać nie muszą powalać, aby całość była ładna. Co do detali – pasują do reszty. Całe szczęście, że dopisałeś o prostocie i skromności.

  Robercie, kiedyś trafiłam na stronę po konkursie na projekt domu Warmińsko-mazurskiego. Pamiętam, że było tam kilka niezłych domów. Niestety to były jedynie projekty. Nie mogę tej strony znaleźć teraz, ale tu też jest co nieco http://www.a-ronet.pl/index.php?mod=konkurs&k_id=725 , a tu można pobrać katalog w PDF http://www.pwsz.elblag.pl/4978.html

  • Przepraszam, że Twój komentarz pojawił się dopiero teraz. W ustawieniach mam zabezpieczenie przed spamem w przypadku komentarzy z kilkoma linkami i nie zauważyłem, że komentarz czeka na zatwierdzenie.

   Oczywiście masz rację. Mógłbym pisać o tych domach dużo dłużej, próbuję jednak oprzeć się na jednym aspekcie, aby dało się te moje wypociny czytać i nikogo nie zanudzały. No ale w komentarzach zawsze możemy jeszcze podyskutować 🙂
   Co do linków, wiesz, że skupiam się wyłącznie na zrealizowanych domach. Także tutaj będę się tej zasady trzymał.
   Pozdrawiam!

 2. Zachwycił mnie ten „zwykly” dom, zwlaszcza to poddasze, uwielbiam prostote i surowość w imię „less is more”, ten domek idealnie się w tą ideę wpasuję!
  Blog jest świetny! Dodaje do zakładek i będę zaglądać częściej!
  Pozdrawiam Agata

 3. zgadzam się, zachwyca przestrzeń na poddaszu bez tak dobrze znanych nam wygibasów i komplikacji na poddaszach,
  i jak to się złożyło że u sąsiada a piękny …

 4. Nie ma problemu 🙂 Robercie.
  Wstawiłam te linki w nadziei, że Ty znasz wśród polskich realizacji takie domy.
  Czesi świetnie wpisują domy w istniejącą u nich tradycję i w krajobraz. U nas z tym gorzej znacznie. Ciekawe do jakiego stopnia winni są inwestorzy, architekci i istniejące plany zagospodarowania. Bo przecież jak widać choćby po tym warmińsko-mazurskim konkursie chęci i pomysły są.

 5. Domek prosty, ale w swej prostocie idealny!!
  Bryla i forma bez przekombinowania, tak jak piszesz bez scianki kolankowej!!!!na poddaszu, z tymi oknami po prostu goscie zrobili majstersztyk!!!!
  Czekam na kolejne!!!!

 6. Poddasze bez ścianki kolankowej jest po prostu przepiękne – myślałam że nie lubię skosów we wnętrzu a okazało się , że mam spaczone o nich wyobrażenie – przez to jak to zwykle wygląda… okazuje się że nawet architekt wielbiący minimalizm nasiąka tym co widzi wszędzie naokoło … dlatego dziękuję za inspirację, zapamiętam 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2023 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑