RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Pięciolistna koniczynka. Santiago Parramón, RTA-Office: House and Studio YC. (#20)

Ile razy marzyliście o wielkim szczęściu i szukaliście czterolistnej koniczyny? A co byście powiedzieli na pięciolistną? To w ogóle możliwe? Cuda się zdarzają! Oto dowód:

House_YC_01_full

Założę się, że mieszkańcom tego domu szczęścia nie brak :).

Katalonia, prowincja Barcelona, gmina Castellcir. To tu dziś gościmy. Dom jest dziełem architektów Santiago Parramón i RTA-Office (Real Time Architecture).

Cechy charakterystyczne tego domu to nieregularny kształt i bryła rozrastająca się od środka we wszystkich kierunkach. Dzięki takiemu zabiegowi oddzielamy i izolujemy od siebie strefy funkcjonalne Tak to wygląda w rzucie:

house_yc_draw_02-1000x802

Kolorami rozróżniłem poszczególne strefy:

 • fioletowy – gabinet,
 • żółty – kuchnia,
 • pomarańczowy – jadalnia i salon,
 • niebieski – sypialnia z garderobą, wc i łazienką,
 • zielony – dwa pokoje z łazienką

Wejście znajduje się kondygnację niżej, tak więc na główny poziom dostajemy się tymi schodami:

House_YC_08_full

House_YC_07_full

Za schodami widzimy strefę do pracy. Jak widzicie, dom jest przepełniony światłem.

House_YC_09_full

Oto kolejna część: kuchnia:

House_YC_06_full

House_YC_04_fullHouse_YC_05_full

Niestety nie znalazłem więcej zdjęć wnętrz. Wyjdźmy zatem na zewnątrz:

House_YC_11_full

To część salonu, widać, że brak jest jeszcze docelowego umeblowania. Na tym zdjęciu widać jednak dobrze inną rzecz. Okna w domu rozmieszczone są dwojako: na zakończeniach „wyrostków” i w miejscach, gdzie się one łączą :

House_YC_13_full

House_YC_12_full

Te miejsca otwierają się bowiem na patia, które powstały pomiędzy rozchodzącymi się częściami. A te powstały też dlatego, aby uratować istniejące drzewa. Dach jest płaski jedynie w środkowej części. Każda z wypustek jest coraz wyższa, dzięki czemu wszystkie pomieszczenia maja skośne dachy i bardzo wysokie okna. Co ciekawe, spadki dachu i kolor elewacji zostały narzucone przez miejscowe regulacje, jak to zazwyczaj bywa, bardzo tradycyjne 🙂

House_YC_10_full

House_YC_03_full

Do kompletu załączam rzut podziemnej kondygnacji z częścią gospodarczą i niewielkim biurem:

house_yc_draw_01-1000x813  house_yc_draw_03_copy-1000x370

Zastanówmy się co daje takie ukształtowanie bryły budynku. Każda strefa otwiera się na inną stronę, zarówno jeśli chodzi o widoki, jak i strony świata. Za to część centralna jest w różnym stopniu przeszklona z każdej strony. Właśnie dzięki temu jest tam tyle światła o każdej porze dnia. Ciekaw jestem zdjęć z wnętrz tego domu o różnych porach dnia i… roku. Mam nadzieję, że kiedyś się takie w sieci pojawią. Obiecuję, że wtedy tu jeszcze wrócimy…

House_YC_02_full

zdjęcia: Lorenzo Vecchia

 

 

 

 

5 Comments

 1. No dobra, a gdzie jakieś żaluzje?

  • Też nie widzę. Ale na pewno brano pod uwagę ewentualne przegrzewanie. Nie znamy właściwości szyb, nie opisano systemów HVAC, ale kilka pasywnych rozwiązań widać. Umiejętne sytuowanie okien – głównie wschód -zachód. Ukształtowanie bryły: nagrzane powietrze ucieka w wyższe partie budynku i wymusza ruch powietrza… Ale tak tylko się domyślam…

 2. Fajny, bardzo fajny.
  Ale parkowanie samochodów to prawdziwa ekwilibrystyka. No i rzeczywiście te przeszklenia są fajne, ale w gabinecie i sypialniach trzeba by się jakoś ratować przed słońcem. Ale to drobiazg do zrobienia…

  • W każdym znajdzie się jakieś minusy, jak się dłużej poszuka 🙂 Nie oceniam tych domów pod każdym względem, próbuję tylko pokazać nietypowe, ale ciekawe rozwiązania.

 3. piękne wpasowanie się w działkę i otwarcie się na światło a nawet niebo
  trochę przypomniał mi się mój dom z dzieciństwa który był pięciokątny, kiedy pytaliśmy tatę dlaczego jeden róg domu został ścięty odpowiedź była jedna – podczas budowy ten róg domu wyszedł za blisko granicy działki z sąsiadką, a że nie było pomiędzy nimi zażyłości , najlepszym rozwiązaniem było jego ścięcie, a w ścięciu oczywiście wstawiono duże okno (lata 50- te czyli projekty tworzone w trakcie budowy)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑