RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Z poszanowaniem kontekstu. Eduardo Souto de Moura: dom w Moledo. (#26)

To dom, który wywarł na mnie duże wrażenie w zamierzchłych czasach, czyli jeszcze podczas moich studiów na Wydziale Architektury, a to znaczy… w ubiegłym wieku :). Powstał w 1998 roku. Zapraszam do Portugalii, gdzie tamtejszy architekt Eduardo Souto de Moura w niewielkim mieście Moledo wkomponował dom w strome zbocze.

_Moura_Moledo01

Souto de Moura młodszym pewnie znany głównie z tego, że projektował dom dla Christiano Ronaldo (niezrealizowany do tej pory),  jest laureatem nagrody Pritzkera, najważniejszej nagrody przyznawanej architektom, zwanej też architektonicznym Noblem. Mamy dziś więc do czynienia z absolutną architektoniczną ekstraklasą.

Architekt miał już doświadczenie z domem na zboczu, tu jednak napotkał problem – kamienne mury oporowe tworzące wąskie tarasy.  Za wąskie na postawienie domu… Namówił więc inwestora, aby ten całkowicie zmienił profil zbocza. Prace te zajęły sześć lat i kosztowały ostatecznie więcej niż sam dom…

Dom został wkomponowany w zbocze i schowany w jednym z nowych murów oporowych:

CASA EN MOLEDO HOUSE IN MOLEDO Moledo do Minho, Caminha, Portugal, 1991/1998

_Moura_Moledo_przekroj

Frontowa zachodnia elewacja otwiera się widokiem na miasto i Atlantyk. Za szklaną ścianą znajdują się wszystkie pomieszczenia wymagające światła dziennego. Ale architekt zrobił  coś bardziej zaskakującego. Od strony zbocza wykorzystał wycięcie w skale  tworząc coś w rodzaju wąskiego dziedzińca i całkowicie przeszklił na niego tylny korytarz.

_Moura_Moledo03 _Moura_Moledo04

Daje to efekt powiązania wnętrz z naturalnym środowiskiem, ale też odkrywa użytkownikom cały proces powstania domu.

_Moura_Moledo_rzut

Dach  jest prostą betonową płytą. Wygląda lekko – jakby ktoś oparł go tylko na chwilę na kamiennych ścianach i gruncie. I w kompozycji całości wydaje się być jedynym współczesnym elementem.

_Moura_Moledo05 _Moura_Moledo06

_Moura_Moledo07 _Moura_Moledo08

Uwielbiam ten dom. To według mnie jeden z najlepszych przykładów wkomponowania współczesnej architektury w istniejący krajobraz i kontekst kulturowy. Przykład, że dzisiejsza architektura, nawet ta abstrakcyjna i minimalistyczna operująca wyłącznie współczesnymi środkami może być przyjazna także dla „tradycjonalistów”.

_Moura_Moledo09

_Moura_Moledo10

Przepraszam za jakość zdjęć, ale naprawdę trudno znaleźć w sieci lepszy materiał dotyczący tego domu.

 

 

 

2 Comments

  1. Mam podobne odczucia jak Ty w stosunku do domów – ideał wkomponowany w istniejący krajobraz. Jest taki jeden dom, gdzie skały wchodzą do środka. Wykorzystano je w łazience i w salonie. http://www.homedsgn.com/2013/02/13/the-pierre-by-olson-kundig-architects/
    I jeszcze ten http://www.homedsgn.com/2014/11/03/casa-mt-by-rocco-borromini/ blisko spokrewniony z tym, który pokazujesz 🙂
    A tu inny polski przykład, tylko nie wiem czy zrealizowany – dom w Górach Sowich http://www.kameleonlab.com/0210-dom-kinowy/
    Wiem też o projekcie budynków na polu golfowym w Brześcach pod Warszawą http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=955506 . Niestety ten projekt nie zostanie zrealizowany. Znalazłam ostatnio coś takiego http://mau.com.pl/projekty/brzesce-pl/ i to jest chyba pomysł na rewaloryzację miejscowości Brześce. Z tamtym projektem nie ma nic wspólnego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑