RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Skopiuj, obróć, przetransformuj. Jurgen Mayer H.: Dupli Casa. (#37)

Niemiecki architekt  Jurgen Mayer H. znany jest z budowli o bardzo oryginalnej geometrii. Czasem takiej rodem ze Startreka.  Ja szczególnie uwielbiam jego niesamowity, niepowtarzalny, nie mający żadnego odpowiednika Metropol Parasol w Sewilli. Mógłbym pewnie o nim opowiadać do znudzenia… No ale na blogu opisuję tylko domy. Na szczęście i ich Jurgen kilka popełnił. Usiądźcie  wygodnie ;).

Tadaaaammm:

Dupli-Casa-10-800x397

Mówiłem…

To nie jest doskonała wizualizacja, choć sam tak myślałem, gdy pierwszy raz zobaczyłem ten dom. Jurgen od lat działa w swojej lidze. Zdarzają mu się też słabsze realizacje (choćby krakowski park inn), ale mam wrażenie, że wtedy to  inwestor nie staje na wysokości zadania. Wg mnie Niemiec to murowany kandydat do Pritzkera (ale w swoim czasie). Aaaa, miało być o domu…
Zacznijmy od bomby (dla mnie było to ogromne zaskoczenie) – to co widzicie na powyższym zdjęciu, to efekt przebudowy czegoś o takiego:

Dupli-Casa-32-800x433

Jurgen nigdzie nie chwali się ile z tego domu pozostało. Śmiem twierdzić, że tylko to, do czego przyznaje się sam autor.
Obrys. To obrys poprzednika był punktem wyjścia dla tego projektu. Jeśli porównacie zdjęcie poniżej z tym starym, to z łatwością znajdziecie odpowiadające sobie elementy w kondygnacji przyziemia.

Dupli-Casa-11-800x532

Najwyższa kondygnacja to zduplikowane (dupli casa) i obrócone przyziemie. Pośrednie piętro (główne, wejściowe) stanowi  transformację tych dwóch poziomów. Echa starego budynku autor nazwał „archeologią rodziny”. Może inwestor był sentymentalny?

Dupli-Casa-26-800x533

Dupli-Casa-09-800x457

Dupli-Casa-12-800x599

Musiał być też bardzo odważny i… obrzydliwie bogaty. Mniejsza o to – cieszmy się, że pozwolił abyśmy i my mogli podziwiać jego dom. Pozachwycajmy się jeszcze trochę. Zdjęcia wnętrz nie pokazują za wiele i myślę, że w tym wypadku górę wzięła prywatność. Widoki z domu zostały starannie zaplanowane i skadrowane.

Dupli-Casa-14-1-800x557 Dupli-Casa-14-2 Dupli-Casa-14-800x634 Dupli-Casa-15 Dupli-Casa-16-1-800x601 Dupli-Casa-16-800x599 Dupli-Casa-17-800x1067

Wiem, trochę zimno i mało domowo. Sam nie przepadam za pustymi i ogromnymi przestrzeniami,  ale tu to bym chętnie popływał:

Dupli-Casa-19-800x612

Dom ma wiele rozwiązań bardzo trudnych pod względem konstrukcyjnym i materiałowym. Nie pytajcie mnie jak i z czego to jest zrobione – sam pojęcia nie mam, choć niektórych rzeczy się domyślam.

Dupli-Casa-13-800x599 Dupli-Casa-13-1

Zainteresowanych łamigłówką rzutów i schematów, odsyłam tutaj.

Photos by: David Franck

 

 

4 Comments

 1. Też nie lubię dużych pustych i zimnych przestrzeni. Biały sam w sobie piękny, ale jako dominujący kolor w domu mnie zniechęca.
  Ale… ten dom, a raczej jego projektant zasługuje na toast szklaneczką 55-letniej whisky Glen Grant 1948. Oglądałam go wcześniej, ale dopiero po Twoim komentarzu stał się interesujący dla mnie. Przebudowy mnie fasynują, a ta jest niesamowita.

  • Tak, pierwowzór był jakimś snem wariata…
   Ale ja osobiście nie czułbym się dobrze w tym domu. Wolę prostsze formy.
   Jak dla mnie ten dom jest raczej do podziwiania, niż do życia.

  • Dużo ciekawsze stają się jak poznamy proces projektowy, historię ich powstania. A tego po samych zdjęciach często nie widać.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑