RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Urzekła mnie twoja historia… Atelier.Tho.A: FA house (#44)

Gdyby Edward Miszczak robił programy o architekturze, to ten dom na pewno pojawiłby się w serii :). Zapraszam do dalekiego Wietnamu.

atelier.tho.A . FA house . Dalat (3)

Dwadzieścia lat to kawał czasu. Pewien dom tyle właśnie lat stał sobie opuszczony. Z wolna niszczejący, nikomu niepotrzebny, powoli zapominał przygody swoich mieszkańców. I nagle zdarza się cud! Znajduje się ktoś, kto chce wrócić do tych historii, zachowanych w tych murach wspomnień. I to wspólnych wspomnień! Kiedyś mała dziewczynka tu wychowana pragnie wrócić, znów poczuć tę magię, przywrócić atmosferę ze swoich najlepszych lat, zamieszkać znów w domu wybudowanym przez jej już zmarłego tatę.

Ale okazuje się, że to wcale nie takie proste. Upływający czas i czynniki atmosferyczne nie oszczędzały budynku. W dodatku stary dom i tak należało rozbudować, bo współczesna rodzina potrzebowała więcej miejsca do życia.

Aby zabezpieczyć istniejący budynek i zachować z niego jak najwięcej, projektanci z  Atelier.Tho.A postanowił go… okryć. Nowa lekka konstrukcja obłożona w całości przezroczystym materiałem została nałożona na istniejące zabudowania i fragmenty ogrodu.

atelier.tho.A . FA house . Dalat (17)

W starym budynku znalazł się salon,  sypialnie i łazienki. W nowej przestrzeni duża kuchnia z jadalnią, przestrzeń do pracy i ogród (w szklarni jesteśmy przecież)

atelier.tho.A . FA house . Dalat (18)

Wejście do domu:

atelier.tho.A . FA house . Dalat (1) atelier.tho.A . FA house . Dalat (2)  atelier.tho.A . FA house . Dalat (4)

Inwestor postanowił wykorzystać jak najwięcej ze starych elementów domu, niejednokrotnie nadając im nowe zastosowanie. Myślę, że i wzór drewna przy wejściu nie jest tu przypadkowy.

Ten element z łazienką najmniej mi się podoba, ale trzeba zauważyć, że jest to jedyne normalne (jak dla kogo 😉 ), przezroczyste okno w całym domu…

atelier.tho.A . FA house . Dalat (6)

Ściany starego budynku otrzymały swój pierwotny kolor.

atelier.tho.A . FA house . Dalat (12) atelier.tho.A . FA house . Dalat (13)atelier.tho.A . FA house . Dalat (14) atelier.tho.A . FA house . Dalat (15)

atelier.tho.A . FA house . Dalat (11)

A tak prezentuje się nowa, otwarta przestrzeń.

atelier.tho.A . FA house . Dalat (8)atelier.tho.A . FA house . Dalat (9)

atelier.tho.A . FA house . Dalat (7)atelier.tho.A . FA house . Dalat (10)

Na mnie robi duże wrażenie!

To bardzo śmiały przykład rozbudowy. Zastosowanie współczesnych rozwiązań nie musi kłócić się z uszanowaniem starej tkanki. Przewrotnie, to prawda. Ale tata z pewnością się cieszy…

Zjeść ciastko i mieć je nadal. Zamknąć stary dom w szkatułce i w niej, razem z tym domem, zamieszkać. Proste.

atelier.tho.A . FA house . Dalat (5)

2 Comments

  1. W środku wygląda super…tylko ten brak okien

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑