RS_blog

... czyli po co mi architekt?

My name is Bond, Barend Bond. Barend Koolhaas: dom w Almen. (#49)

Coś Wam w tytule nie pasuje? Tak samo zareaguje każdy architekt gdy usłyszy coś innego niż Rem przed nazwiskiem Koolhaas. Chociaż to trochę niesprawiedliwe: syn Rema, Tomas też jest już znany, choć wśród architektów głównie z tego, że kręci dokumentalny film o ojcu.  Dziś chciałem Wam przedstawić nowe imię: Barend. Holender jest (o ile wierzyć internetowi) bratankiem Rema i przez jakiś czas był architektem prowadzącym w biurze OMA należącym do słynnego wuja.

b_koolhaas_almen_00

Niestety opis projektu na stronie nieco mnie rozczarował. Pewnie dlatego, że po takim nazwisku człowiek oczekuje nie wiadomo czego, a przynajmniej  teoretycznego rozkminienia projektu na drobne… A tymczasem opis na stronie architekta wygląda mniej więcej tak:

Głównym elementem tego niewielkiego domu na wsi jest panoramiczne okno o długości 17,5m, przez które roztacza się widok na  ogród i otaczający krajobraz. Dla lepszego widoku szklana fasada została obrócona, co dało charakterystyczny trójkątny rzut budynku. Z drugiej strony dom styka się z istniejącym budynkiem, a drewniana frontowa elewacja nawiązuje do lokalnych stodół. Dom mimo ograniczonego budżetu jest energooszczędny, a większość materiałów wykorzystanych do jego budowy może być użyta ponownie. Tyle.

Z drugiej strony, zdjęcia mówią wszystko.

b_koolhaas_almen_01 b_koolhaas_almen_02

To kawał dobrej architektury w niewielkiej skali. Zdjęcia wydają się jakby były zrobione szerokokątnym obiektywem, a to wrażenie ostrego narożnika nie wynika wcale z optycznego przekłamania. Spójrzcie na rzut budynku na działce:

130510 Almen site.ai

Obcy z ulicy i wchodzący do domu goście nie domyślają się nawet co ich czeka dalej. Widzą tylko taką skromną, drewnianą, bardzo tradycyjną elewację.

b_koolhaas_almen_03

Chociaż widok przez to okienko jest intrygujący…

Oto rzut naszego trójkątnego domu:

150130 almen BK 1_100.ai

Powierzchni nie ma tu dużo, w niektórych miejscach bywa nawet ciasno. Na parterze mamy część dzienną z kuchnią i jadalnią, łazienkę, sypialnię i jeszcze niewielki pokój dla gości się zmieścił. To co? Wchodzimy? Dadam!

b_koolhaas_almen_15

Wydaje się wcale nie tak ciasno, prawda? Jest miło, lekko i dość przestronnie. W końcu cały ogród mamy prawie w domu… Okno zrobiło swoje. I nie tylko ono: jasne, gładkie powierzchnie, wręcz efemeryczne wyposażenie: słup – pień, koza, delikatne w formie krzesła i nieregularny rzut tworzą czystą, przyjemną, nieprzegadaną, lekką i kameralną przestrzeń. Jeśli dojdzie jeszcze brakujący stół, to wiele nie zmieni…

b_koolhaas_almen_13b_koolhaas_almen_14 b_koolhaas_almen_08

b_koolhaas_almen_07 b_koolhaas_almen_09

Jest jeszcze poddasze, a tam jeszcze jedna sypialnia z łazienką.

150130 almen BK 1_100.ai

Co za okno dachowe!

b_koolhaas_almen_11 b_koolhaas_almen_12
A więc jest wszystko czego trzeba w domu. Pewnie, że gdybyśmy w tą przestrzeń wrzucili wielki wypoczynek, dwa fotele i ogromne kino domowe to fakt – nie zmieściłoby się :). Ale czy na pewno każdy w domu musi mieć te sprzęty? Nasze domy i tak są coraz mniejsze, podobnie jak nasze rodziny. Czy nie lepiej oszczędzić na powierzchni, a nie na materiałach i wyposażeniu technicznym? W tym wypadku powściągliwość i skromność w programie pozwoliły na stworzenie świetnej architektury.

b_koolhaas_almen_06

b_koolhaas_almen_04b_koolhaas_almen_05

Zadanie wykonane. Wuj by się nie powstydził.

zdjęcia: Jeroen Musch
p.s. najwyższa pora przejść się do kina na nowego Bonda…

 

4 Comments

  1. Poostawiłabym jakiś szezlong i arcy wygodnego uszaka i byłoby mi w tym domu całkiem dobrze 🙂

  2. Odlot! jeden z niewielu, który – mnie, starego cynika – zachwyca! 🙂

  3. Świetne wnętrze, niesamowity budynek.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑