RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Tradycyjna współczesność czy współczesna tradycja? Dekleva Gregoric Arhitekti: Compact Karst House. (#21)

Tradycja czy współczesność? Wyobrażam sobie, że to jedno z głównych pytań jakie zadają sobie Polacy planujący budowę swojego domu. Pytanie, na które odpowiedź jest bardzo spolaryzowana. Albo budują „dworek”, albo „w stylu modernistycznym”. Ten „dworek” ma zazwyczaj tyle wspólnego z tradycją co ten „styl modernistyczny” ze współczesnością…

Proszę oto przykład, że współczesna architektura czerpie całymi garściami z tradycji.

D_G_Karst_1

A może to jednak tradycyjny dom z współczesnymi elementami? No właśnie…

Dom powstał w 2014 roku w słoweńskim Vrhovlje. To taka taka nasza jura 🙂 Tradycyjnie w okolicy tej powstawały małe, kamienne domy. Architekci z pracowni Dekleva Gregoric Arhitekti nawiązali zatem do tradycyjnej tamtejszej zabudowy. Stworzyli niewielki dom (92m2) dla młodej rodziny. Forma obiektu to po prostu kamienna prosta bryła na planie prostokąta przekryta dwuspadowym dachem.

D_G_Karst_01a D_G_Karst_02 D_G_Karst_03 D_G_Karst_04

Jeśli przyjrzymy się bliżej, zauważymy jednak wiele współczesnych elementów: wielkie przeszklenia kadrujące wybrane widoki, ukryte rynny w dachu z rzygaczami wyprowadzającymi wodę na ścianach szczytowych, wreszcie całkiem współczesne materiały:

D_G_Karst_05 D_G_Karst_06 D_G_Karst_07

Taka architektura nie odcina się od tradycji, dokłada do niej jedynie dzisiejsze możliwości i technologie. Nie udaje, nie kopiuje ślepo. Rozwija dawne wzorce. Tworzy nową jakość. Współczesność nie stoi tu w opozycji do historii. To, po prostu, dobra architektura.

Układ wnętrza jest bardzo współczesny. Na dole znalazły się: kuchnia, niewielka przestrzeń dzienna i łazienka. Na poddaszu znalazło się miejsce dla dwóch zamkniętych pomieszczeń: sypialni rodziców i dzieci. Łączy je przestrzeń bawialni stworzonej na antresoli.

floor plans

Wnętrze opiera się na pomyśle „domek w domku”. Mamy dwa takie elementy:

sheme_pertot_eng

Muszę przyznać, że dobór materiałów we wnętrzu jest moim ulubionym ostatnio i sam go chętnie stosuję. Surowy beton konstrukcji, białe i czarne elementy ścian i zabudów oraz drewno. Wszystko w doskonale wysmakowanych proporcjach i w szlachetnych, prostych formach. Do tego kilka prostych, „zadziornych” detali:

D_G_Karst_10 D_G_Karst_11 D_G_Karst_12 D_G_Karst_13 D_G_Karst_14 D_G_Karst_15 D_G_Karst_16 D_G_Karst_17

W tak kompaktowym domu, należało wykorzystać każdy element. Spójrzcie na te schody będące częścią „salonu”!

D_G_Karst_18 D_G_Karst_08 D_G_Karst_09
Pomyślelibyście, że w tak małym domu można znaleźć tyle wspaniałej przestrzeni?

To jeden z piękniejszych domów, jakie widziałem ostatnimi laty (chyba nie za często to piszę? ). Pocieszcie jeszcze swoje oczy.D_G_Karst_20 D_G_Karst_21 D_G_Karst_22

zdjęcia: Janez Marolt

 

p.s. Niedawno odszedł na zawsze mój kolega (a niegdyś szef), architekt Andrzej Skocza. Człowiek o mizernej posturze, ale wielkim sercu. Szorstki w obyciu, ale zarazem niezwykle ciepły i serdeczny, zarażający wszystkich wokół swoją energią. Był jedną z niewielu osób, które zawsze bezinteresownie mnie wspierały i szczerze dopingowały. Żegnaj Andrzeju, będzie mi Cię tu brakowało.

 

 

 

 

6 Comments

  1. 1. Piętro dla mnie jest zbyt klaustrofobiczne. 2. Jako wykonawca (domków jednorodzinnych „z zasady” nie buduję bo nie lubię pracy z klientem indywidualnym) zastanawiam się w jaki sposób wykonano izolację dachu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑