RS_blog

... czyli po co mi architekt?

Tyleż efektownie, co skromnie. Ricardo Torrejón + Arturo Chadwick: dom CML. (#53)

Szadź, deszcz, błoto, breja, mgła, smog… Tak to u nas ostatnio. Zapomnijcie choć na chwilę o tym co za oknem (i w tv). Zabieram Was daleko stąd. Chile!

CML_07

Powstał tu ostatnio przepiękny dom. Na pierwszy rzut oka wygląda na dość duży i raczej drogi.

CML_01

Rzućcie okiem raz jeszcze. Bez zmian?

CML_03

Dom został zaprojektowany przez chilijskiego architekta Ricardo Torrejóna przy współpracy Arturo Chadwicka. Powstał na planie krzyża, a może bardziej wiatraka, gdzie  w poszczególnych skrzydłach znajdują się: kuchnia, salon, sypialnia i pokój dzieci. Centralna strefa mieści wejście i jadalnię.

CML_model_(1)

Dzięki takiemu obrysowi, budynek wyznacza cztery odmienne,  wzajemnie oddzielone strefy przydomowe:

strefę wejścia
CML_02

strefę wypoczynkową – tarasową, dostępną z salonu i sypialni
CML_06

strefę dzieci (na zdjęciu po lewej)CML_04

oraz strefę pomocniczą, osłoniętą przepierzeniem dostępną z kuchni i salonu.CML_10

Rzut jest kwintesencją racjonalności i prostoty. Widział ktoś jakiś korytarz?  Nie ma tu ani jednego zbędnego metra kwadratowego powierzchni.

/Users/ricardotorrejon/Documents/_PROYECTOS/2014_CML/ARQUITECTUR

Budynek wykorzystuje ukształtowanie terenu – delikatny spadek – dzięki czemu udało się wygospodarować nad położonym nieco niżej pokojem dzieci dodatkową powierzchnię, która może być wykorzystywana na kilka sposobów – od spędzania wspólnie wolnego czasu, poprzez studio do pracy, po przenocowanie gości:

/Users/ricardotorrejon/Documents/_PROYECTOS/2014_CML/ARQUITECTUR

/Users/ricardotorrejon/Documents/_PROYECTOS/2014_CML/ARQUITECTUR

Uwierzycie, że ten dom ma tylko 129m2? To naprawdę skromny i tani budynek. Konstrukcję stanowi sosnowy szkielet ze wzmocnieniami stalowymi w kilku miejscach. Nawet te sosnowe belki dobrano w ten sposób, aby używać taniej, standardowo dostępnej tarcicy, również w konstrukcji dachu. Podłogi w całym domu to polerowany, barwiony na biało, wylewany na miejscu beton. Wszystkie ściany zewnętrzne, tak jak i wewnętrzne obłożone zostały także sosną. Maksymalny efekt przy minimalnych środkach!

Jesteście pewnie ciekawi jak jest w środku… Wnętrze można opisać jednym tylko słowem: SKROMNIE, no ewentualnie dwoma: BARDZO SKROMNIE.

CML_08 CML_09  CML_11

Ach, te kadry i widoki!

CML_12

Bardzo nie lubię zdjęć wnętrz domów bez umeblowania, ale chyba możemy sobie wyobrazić, że mebli od Klera tu nie będzie ;).

To dom weekendowy, ale ilu chciałoby mieć taki na co dzień?

CML_05 CML_13

zdjęcia: © Felipe Fontecilla

3 Comments

  1. Ja zaczęłabym od ELEGANCKO 🙂 Koncepcja jest elegancka, wygląd zewnętrzny bardzo elegancki, wnętrze gotowe na wszelkie pomysły mieszkańców. Teraz dopiero dodałabym słówko „skromny”, ale skromny w znaczeniu bez przesady i nadymania szczegółami.

  2. Mebli rzeczywiście niewiele, ale jak już są to również oryginalne. Czy tylko mnie łóżko na ostatnim zdjęciu wydaje się dziwnie wysokie? Chyba, że to katafalk…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2024 RS_blog

Theme by Anders NorenUp ↑